در اصفهان، معترضان می گویند نیروهای امنیتی با آتش زدن چادرهایشان در بستر خشک زاینده رود، آنها را متفرق کرده‌اند. اما تلویزیون ایران می‌گوید کشاورزان با مسئولان به توافق رسیده‌اند و به اعتراض پایان داده‌اند.

همزمان وزیر کشور ایران که به استان چهارمحال و بختیاری، کانون دیگر اعتراضات، رفته می‌گوید ‌۲۸ استان ایران با کمبود آب مواجهند‌.

براساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از چادرها پس از حدود ۲۰ روز با خشونت و با مقاومت شماری از کشاورزان از بستر رودخانه زاینده‌رود جمع شد.

خبرگزاری‌های ایران خبر دادند بین کشاورزان و مقام‌های استانی توافقنامه‌ای به امضا رسیده و کشاورزان در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که با مشورت “شورای میرآب‌ها و آب‌بران و صنف کشاورزی”، یک مهلت سه ماهه به مسئولان داده شده تا مطالبات ۹ گانه آنها را برآورده شود.

براساس یکی از بندهای این توافق، قرار است زمان بازگشایی و رهاسازی آب در زاینده‌رود از سوی نماینده صنف کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی “با رعایت خط قرمز آب شرب” مشخص شود.

همچنین در این بیانیه گفته شده مقام‌های دولتی هر ۱۵ روز باید گزارشی از اقدامات انجام شده را به کشاورزان ارایه دهند و در این مدت اگر خواسته‌های آنها عملی نشود “شورای میرآب‌ها و آب‌بران اقدامات مطالبه‌گرانه خود را به همراهی جامعه شهری مجددا شروع خواهند کرد”.

شب گذشته همزمان با جمع آوری چادر کشاورزان تصاویری از درگیری و خشونت‌ها در بستر روزخانه زاینده رود منتشر شد.

خبرگزاری فارس از قول دادستان اصفهان گفته “دیشب اراذل و اوباش مانع جمع کردن چادر کشاورزان توسط کشاورزان شده و چادر کشاورزان را آتش زدند از این جهت نیروی انتظامی ورود پیدا کرده و تعدادی از این اراذل و اوباش را دستگیر کرده است”.

خبرگزاری تسنیم نیز که نزدیک به حکومت است روایت دیگری از اتفاق شب گذشته داده و نوشته بین کشاورزان موافق و مخالف جمع کردن چادرها در بستر رودخانه تنش بوده و به گفته این خبرگزاری “ایجاد التهاب و هیجان” باعث شده که دو نفر از کشاورزان حالشان نامساعد شود و به مراکز درمانی انتقال داده شدند و یک نفر دیگر نیز در محل تحت مداوا قرار گرفت.

محمدرضا جان‌نثاری معاون سیاسی‌ امنیتی استان اصفهان نیزدر جمع خبرنگاران،اختلاف میان کشاوران برای جمع کردن چادرها را تائید کرده اما می‌گوید “افراد نفوذی و اراذل و اوباش” قصد داشته‌اند که فضا را در دست بگیرند اما موفق نشدند و ” هیچ برخوردی با کشاورزان اتفاق نیفتاده است”.

معاون سیاسی و امنیتی استان اصفهان و دادستانی خبری از تعداد افراد بازداشتی نداده‌اند و براساس تصاویر و گزار‌ش‌ها، پلیس ضد شورش در محل تحصن دیده می‌شود.

تحصن کشاورزان جمعه هفته گذشته به اوج رسید و با حضور مردم اصفهان تجمع گسترده‌ای در کنار پل خواجو برگزار شد و معترضان در این تجمع خواستار احیای زاینده‌رود را بیان کردند و رسانه‌های حکومتی ایران مراسم را پوشش خبری دادند.