سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد حادثه ای که آن یک کشتی در سواحل امارات متحده عربی می‌رفت تا ربوده شود، پایان یافته و کشتی سالم است. سفارت ایران در لندن اما می‌گوید این حادثه تایید نشده و آن را “گمراه کردن مردم در سراسر جهان” خوانده است.

سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا در توییتی با اشاره به حادثه‌‌ای که پنج روز پس از حمله به نفتکش وابسته به اسرائیل به مقصد امارات متحده عربی رخ داد، اعلام کرد: “مسافران کشتی را ترک کرده‌اند. کشتی سالم است. واقعه خاتمه یافته است.”

سازمان امنیت تجارت دریایی بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود این کشتی یک تانکر حمل قیر بوده و حادثه در نزدیکی آب های فجیره رخ داده است. این سازمان احتیاط فوق العاده کشتی ها شده بود.

پیشتر شرکت “لوید لیست اینتلیجنس” نیز تایید کرده بود که یک کشتی که با پرچم پاناما در خلیج عمان در حال حرکت بود ربوده شده و به خدمه دستور داده شده به ایران بروند.

معلوم نیست چه کسی این کشتی را ربوده اما تحلیلگران می گویند که نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی ایران مظنون هستند.

واکنش ایران به ادعای ‘کشتی ربایی’

سفارت ایران در لندن در توئیتی اعلام کرد “طبق رابط های مستقیم مان در منطقه خلیج فارس، هیچ اطلاعاتی از حادثه ای جدید برای هیچ کشتی تجاری در منطقه تاکنون تایید نشده است. “.

سفارت ایران در لندن در ادامه نوشت “گمراه کردن مردم در سراسر جهان برای بهره بری دیپلماتیک در نیویورک بازی منصفانه‌ای نیست”.

با این حال سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این گزارش ها را ”مشکوک ” خواند و نسبت به “هر گونه فضاسازی کاذب برای اغراض خاص سیاسی هشدار داد.”

سپاه پاسداران هم دست داشتن نیروهایش در هرگونه عملیات علیه کشتیرانی در آب های امارات عربی متحده را رد کرد.

به گزارش رویترز سپاه پاسداران در بیانیه ای در وبسایت خود نوشت: “براساس اطلاعات نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح ایران و کلیه شاخه های مقاومت اسلامی در خاورمیانه هیچ نقشی در حادثه خلیج عمان نداشته اند.”

ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد سپاه هم به خبرگزاری فارس گفت: “اخبارضد و نقیض برخی رسانه های غربی، صهیونیستی و سعودی مبنی برهرگونه ناامنی دریایی و ربایش کشتی در آب‌های منطقه، نوعی عملیات روانی و بسترسازی برای ماجراجویی های جدید است.”

فرانگ گاردنر خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید که “ام وی آسفالت پرینسس” تحت مالکیت یک شرکت مستقر در دوبی است که یکی از کشتی های آن دو سال پیش توسط سپاه پاسداران ربوده شد.