نت‌فلیکس، ارائه دهنده فیلم، سریال و برنامه‌های تلویزیونی می‌گوید روند افزایش مشتریانش کند شده و به همین دلیل ارزش سهامش در بازارهای جهانی افت کرده است.

در ماه‌های ژانویه تا مارس امسال (۲۰۲۱) نزدیک به چهار میلیون نفر به مشتریان نت‌فلیکس اضافه شد در حالیکه پیش‌بینی می‌شد این رقم به ۶ میلیون نفر برسد.

در معاملات خارج از ساعت معمول در بازارهای بین‌المللی، ارزش سهام این شرکت ۱۱ درصد سقوط کرد و هر سهم آن به نزدیک ۴۹۰ دلار رسید؛ به این ترتیب حدود ۲۵ میلیارد دلار از ارزش آن کاسته شده است.

این شرکت گفته است نبود برنامه‌های تازه از دلایل این افت بوده و وعده داده با برنامه‌های پرمخاطب مشتریان بیشتری جذب کند.

سال گذشته با خانه‌نشینی بسیاری از مردم جهان به دلیل شیوع کووید-۱۹ نزدیک به ۱۶ میلیون نفر به مشتریان جدید این شرکت اضافه شد.

با شیوع کرونا بر تعداد مشتریان افزوده شد اما تولید برنامه‌ هم مختل شد.

بیشتر این رشد مدیون مشتریان آسیایی بود؛ در سال ۲۰۲۰ حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در آسیا به مشتریان نت‌فلیکس اضافه شدند، معادل ۶۵ درصد رشد در یک سال.

نت‌فلیکس درباره مشتریان تازه در آینده نزدیک خوش‌بین نیست و پیش‌بینی کرده در سه ماهه دوم امسال (میلادی) حدود یک میلیون نفر به مشتریانش اضافه شود؛ این پیش‌بینی قبلا ۵ میلیون نفر بود.

نت فلیکس
نت‌فلیکس امیدوار است در نیمه دوم سال با ارائه محصولاتی نظیر سریال پربیننده “سرقت پول” بر تعداد مشتریانش اضافه شود. در ایران این سریال به نام “خانه کاغدی” هم شناخته می‌شود.

این در حالیست که با ورود رقبای جدید و ارائه خدمات مشابه، نت‌فلیکس با چالش‌های بزرگی روبرو است مثل سرویس “دیسنی پلاس” که بتازگی عرضه شده و ۱۰۰ میلیون مشترک دارد. تعداد مشتریان کنونی نت‌فلیکس نزدیک به ۲۰۸ میلیون نفر در جهان است.

با وجود آهسته‌تر شدن روند افزایش مشتریان نت‌فلیکس، درآمد خالص این شرکت -پس از کسر تمام هزینه‌ها و مالیات- بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار اعلام شده است.

نت‌فلیکس امیدوار است در نیمه دوم سال با تولیداتی نظیر سریال پربیننده “سرقت پول” که در ایران هم طرفداران زیادی پیدا کرده، بر مشتریانش اضافه شود.

بعضی شبکه‌های تلویزیونی این سریال را با نام “خانه کاغدی” به فارسی دوبله و پخش کرده‌اند.

نت‌فلیکس سه نوع اشتراک به مشتریان می‌دهد؛ قیمت بر اساس کیفیت تصویر (استاندارد، اچ‌دی و ۴ کی) و تعداد دستگاه‌هایی که از این خدمات استفاده می‌کنند، متفاوت است. ارزانترین اشتراک ماهانه ۸ دلار و گرانترین آن ۱۹/۵ دلار است.