یک مقام ارشد بهداشتی در دولت ایران گفته است که وضعیت پایتخت این کشور از نظر شیوه ویروس کرونا “قرمز” است و روز یکشنبه هفدهم مرداد ۱۴۰۰ تمام رکوردها در تهران از زمان شیوع ویروس در اسفند ۱۳۹۸ شکسته شده است.

نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران به خبرگزاری ایسنا گفته است تهران در هفدهم مرداد بیشتر از ۲۵ هزار مراجعه سرپایی، بالغ بر ۲۴۰۰ بستری و ۱۵۶ مرگ” تجربه کرده است.

به گفته آقای توکلی درحال حاضر بیش از ۱۰ هزار و ۶۰۰ بیمار در بیمارستان های تهران بستری هستند.

این مقام دولتی گفته است “همه تخت‌ها پر است و تنها ظرفیتی که استفاده می‌کنیم همان ۱۰۰۰ تختی است که در اورژانس بیمارستان‌ها است. بیمار در تخت‌های بستری اورژانس منتظر می‌ماند که ظرف ۶ تا ۲۴ ساعت بعد بتواند به بخش منتقل شود و بر اساس میزان ترخیصی‌ها و فوتی‌ها تخت برای سایرین خالی می‌شود”.

مقام های ایران می گوید اغلب شهرهای این کشور درگیر موج پنجم شیوع ویروس کروناست.

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت ویروس کرونا در تهران اعلام کرده که همه شهرهای استان تهران در شرایط بحرانی قرار دارد.

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران هفته گذشته در نامه ای به آیت الله خامنه ای خواستار تعطیلی دو هفته ای کشور شده بود اما آقای خامنه ای این نامه را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارجاع داد و در آن ستاد هم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با تعطیلی فوری مخالفت کرد.

رئیسی
ابراهیم رئیسی در هفته اول ریاست جمهوری خود واکسن کرونا دریافت کرد

آقای توکلی گفته “فعلا هیچ تصوری برای زمان رسیدن به قله پیک پنجم وجود ندارد، زیرا ماهیت ویروس جهش یافته چنین است. اگر موفق می‌شدیم ۷۰ درصد جامعه مشمول واکسن را واکسینه کنیم می‌توانستیم نظر دهیم، اما چون این اتفاق نیفتاده ممکن است تا ابتلای ۷۰ درصد جامعه پیش‌روی کنیم. تنها پیش‌بینی فعلی این است که در روزهای آتی بازهم افزایش مرگ و میر را خواهیم داشت”.

ایران علیرغم رونمایی از واکسن های متعدد داخلی، یکی از پایین ترین آمار جهانی واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا را دارد. آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران ورود واکسن ساخت آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرده و سیاستمداران نزدیک به وی به طور مداوم از ضرورت جلوگیری از ورود این واکسن ها در شبکه های رادیو تلویزیونی می گویند.

با این همه گزارش شده که واکسن های ساخت این دو کشور، با مبالغ و هزینه های سنگین در بازار غیررسمی ایران یافت می‌شود.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در هفته اول ریاست خود واکسن کرونا دریافت کرده و از آمار رو تشدید ابتلا ابراز نگرانی کرده است.

آمار دولتی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایران در روز هفدهم مرداد رکورد شکست و به ۵۴۲ نفر طی یک شبانه روز رسید که بیشتر تعداد از زمان اعلام رسمی شیوع ویروس در ایران است که مربوط به اسفند ۱۳۹۸ بود.

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته است که آمار واقعی فوت شدگان دو برابر رقمی است که روزانه به طور رسمی اعلام می شود.

باوجود وضعیت وخیم شیوع بیماری در ایران، مقام های این کشور ممنوعیتی برای برگزاری مجالس عزاداری محرم قائل نشده اند و سرتیپ حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران خواستار کاهش محدودیت تردد در شهر از سایت ۱۰ شب به ۱۱ در دهه اول محرم شده که بزرگداشت امام سوم شیعیان است.