وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که برنامه پذیرش پناهجو از افغانستان را گسترش داده است.

طرح تازه دولت آمریکا بالقوه ده‌ها هزار نفر از افغان‌هایی را که به نحوی برای سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی کار کرده‌اند، واجد شرایط اخذ روادید خواهد کرد.

گستره برنامه اولیه دولت جو بایدن برای پذیرش پناهجو از میان مترجمان افغان با انتقاد برخی اعضای کنگره و سازمان‌های حامی حقوق بشر روبرو شده بود.

حالا دولت آمریکا می‌گوید راه را برای پذیرش پناهجویان بیشتری از افغانستان هموار کرده است اگرچه این بار هم یک مانع جدی پیش روی کسانی است که به دنبال خروج از افغانستان هستند.

بر اساس برنامه تازه دولت آمریکا متقاضیان باید ابتدا امکان خروج از افغانستان و اقامت در کشوری ثالث داشته باشند چرا که ثبت تقاضای پناهندگی و طی دوره انتظار برای کسب روادید باید در کشور ثالث و بدون هرگونه کمک از سوی آمریکا انجام شود.

سازمان‌ اینتراکشن، که مجموعه‌ای از نهادهای فعال در زمینه امداد و توسعه فعال در افغانستان است، برنامه تازه دولت آمریکا را ناکافی و غیرقابل قبول خوانده است: “چندین ایستگاه مرزی کشور در حال حاضر در کنترل طالبان است و کشورهای همسایه افغانستان نیز لزوما پذیرای افغان‌های پناهجو و خانواده‌های آنها نخواهند بود.”

با وجود این وزارت خارجه آمریکا می‌گوید با ابتکار عمل تازه “هزاران افغان و خانواده آنها فرصت این را خواهند داشت که در آمریکا ساکن شوند.”

با بالاگرفتن حملات طالبان در چند ماه اخیر و همزمان با آغاز رسمی خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان، تهدیدهای جانی علیه آن دسته از افغان‌ها که با نیروهای آمریکایی همکاری می‌کردند افزایش یافته است.

انجمن غیردولتی «هیچ کس نباید جا گذاشته شود» (No One Left Behind) برآورد کرده است که تاکنون دست کم ۳۰۰ نفر از مترجمان افغانی که با ارتش و دولت آمریکا در افغانستان کار کرده‌اند کشته شده‌اند.

آقای بلینکن روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اذعان کرد که شرایط برای افغان‌ها بسیار دشوار است و تاکید کرد: “این کار از جنبه‌های مختلف دشوار است. اینکه وسایلت را برداری و هرآنچه می‌شناسی را رها کنی و بعد خود را به جایی برسانی که بتوانی از فرصت‌های پیش رو استفاده کنی و تقاضای پناهندگی کنی کار سختی است. و ما متوجه این موضوع هستیم. اما این شرایط دشواری است که میلیون‌ها نفر در جهان به ویژه در افغانستان با آن مواجهند. “

در حال حاضر نخستین گروه مترجمان و دستیاران محلی ارتش آمریکا به همراه اعضای خانواده خود وارد خاک ایالات متحده شده‌اند.

این گروه که شامل ۲۵۰۰ نفر است به طور موقت در پایگاه‌ نظامی فورت لی اسکان داده خواهند شد تا زمانی که به روند صدور ویزای ویژه مهاجرتی برای آنها رسیدگی شود.

نگرانی از رها کردن این مترجمان پس از خروج نیروهای آمریکایی و تهدید جانی متوجه آنها از سوی طالبان و گروه‌های پیکارجو، یکی از چالش‌های اصلی پنتاگون توصیف شده است.

طرح اولیه اعطای ویزای ویژه مهاجرتی که به اس.آی.وی شهرت یافته و از سال ۲۰۰۹ صدور آن آغاز شده به افرادی که با دولت امریکا و نیروهای تحت رهبری این کشور در افغانستان کار می‌کرده‌اند، وعده رسیدگی سریع و ویژه به درخواست مهاجرت و اقامت در خاک آمریکا می‌دهد.

کنگره آمریکا روز ۲۹ ژوئیه برای این کار یک میلیارد دلار بودجه در اختیار دولت جو بایدن قرار داد.

آن طور که وزارت خارجه آمریکا گزارش کرده از سال ۲۰۰۸ تاکنون حدود ۷۰ هزار افغان با استفاده از همین ویزای ویژه اس.آی.وی مقیم آمریکا شده‌اند.

آمریکا گفته است طرح موسوم به “اولویت دو” در قالب برنامه پذیرش پناهجوی آمریکا تعبیه شده تا کسانی را که به دلیل ارتباط با دولت آمریکا در خطر قرار می‌گیرند ولی شرایط لازم برای تقاضای از برنامه‌های معمول را ندارند کمک کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، براساس برنامه‌ اعلام شده برای تقاضای پناهندگی از طریق برنامه “اولویت دو” متقاضی باید از سوی یک آژانس دولتی آمریکا، و یا از سوی عالیرتبه‌ترین شهروند آمریکایی در یک رسانه و یا سازمان غیردولتی در آمریکا معرفی شود.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت آمریکا در کنار کسانی که در جنگ به این کشور کمک کرده‌اند خواهد ایستاد.

آقای بلینکن گفت برنامه ویژه‌ دولت این کشور برای اعطای روادید آمریکا مشروط به آن بوده است که متقاضی برای دو سال یا بیشتر برای دولت آمریکا کار کرده باشد اما حالا با ایجاد یک طبقه‌بندی جدید شامل کسانی که برای نهادهای غیر دولتی یا سازمان‌های توسعه همکاری کرده‌اند نیز خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا گفته است این عده باید از سوی کارفرمایان سابق خود در این سازمان‌ها برای شرکت در این برنامه معرفی شوند و بعد افغانستان را ترک کنند تا بتوانند دوره ۱۲ تا ۱۴ ماهه تا اعطای پناهندگی را در یک کشور دیگر سپری کنند.