ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین در خصوص توافق ۲۵ ساله ایران و چین گفت، واشینگتن و پکن در خصوص مهار برنامه هسته‌ای ایران منافع مشترکی دارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه وزیران خارجه ایران و چین روز هفتم فروردین، سند برنامه جامع همکاری بین دو کشور را در تهران امضا کردند، گروه‌های محافظه کار در آمریکا از این توافق به عنوان «یک محور» جدید ضد آمریکایی یاد کردند و می توانست از جانب مقام‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا مورد انتقاد قرار گیرد.

با این حال، دولت جو بایدن تاکنون از انتقاد از این سند همکاری بین ایران و چین خودداری کرده است.

ند پرایس در نشست خبری خود در این‌باره گفت، همانطور که می‌دانید رابطه ما با چین بر پایه رقابت تعریف می‌شود، اما در برخی موارد، همسویی تاکتیکی نسبتاً باریکی داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد، ایران یکی از این موارد است. چین تاکنون با تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران همکاری کرده است.

ند پرایس تصریح کرد، البته پکن هیچ علاقه‌ای ندارد که ببیند ایران در حال توسعه سلاح هسته‌ای است، چرا که (دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای) تأثیر بی‌ثبات کننده عمیقی بر منطقه‌ای خواهد داشت که چین به آن وابسته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید در جریان مذاکرات اخیر برای احیای برجام و آینده این توافق تلاش شده تا چین نیز مشارکت داده شود.