پرتاب موفقیت‌آمیز کپسول دراگون؛ اولین گام در راه سفرفضایی تجاری

ناسا (آژانس فضایی آمریکا) و شرکت کالیفرنیایی اسپیس ایکس (SpaceX ) امروز شنبه دوم ماه مارس (۱۱ اسفند) موفق به پرتاب یک کپسول سرنشین‌دار از سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی شدند.

این کپسول در ساعت ۲:۴۹ بامداد امروز به وقت ساحل شرقی آمریکا سوار بر راکت فالکون ۹، توانست با موفقیت در مدار زمین قرار بگیرد.

آمریکا از سال ۲۰۱۱ تاکنون برنامه شاتل های فضایی خود را متوقف کرده است و برای ارسال فضانوردان و محموله های خود به موشک‌های روسی سایوز وابسته بوده است.

این کپسول که دراگون (Dragon ) نامیده می شود حامل یک انسان مصنوعی است که مجهز به حسگرهایی در اطراف سر، گردن و ستون فقرات است.

اسپس ایکس نام این انسان مصنوعی را ریپلی “Ripley” گذاشته است.

ریپلی یکی از شخصیت های فیلم های علمی تخیلی بیگانه ” Alien” است.

ریپلی که لباس فضانوردی برتن دارد داده هایی را درباره‌ تاثیر نیروهایی که انسان ها درپرواز فضایی تجربه می کنند، در اختیار ایستگاه بین‌المللی فضایی قرارخواهد داد.

به گفته الون ماکس رئیس شرکت اسپیس ایکس، این آزمایش اولین گام در راه هموارکردن سفر تجاری انسان ها به سیارات دیگر است.

الون ماکس می‌گوید که ۱۷ سال برای رسیدن به این پرواز آزمایشی زمان صرف کرده است و امیدواراست بتواند شاتل‌های تجاری با نظارت ومدیریت ناسا برای مسافران راغب به سفر فضایی ترتیب دهد.

فضانوردیحق نشر الون ماسک رئیس شرکت اسپیس ایکس امیدوار است که بزودی شاتل های تجاری برای سفربه فضا ترتیب دهد

شرکت اسپیس ایکس هم چنین در صدد ایجاد سیستم بزرگتری بنام استارشیپ (Starship ) و موشک های بی‌اندازه سنگین برای حمل مسافر به ماه و مریخ است.

کپسول دراگون از مدارزمین رهسپار ایستگاه بین المللی فضایی خواهد شد و با مجموعه ای از نرم افزارها بدون کمک فضانوردان قادر به اتصال به ایستگاه خواهد بود.

زمان اتصال به ایستگاه فردا، یکشنبه سوم ماه مارس برابر با (۱۲ اسفند ) خواهد بود.

روش جدید اتصال به ایستگاه فضایی ازمراحل بسیار حساس سفر کپسول دراگون است .

دراگون تا جمعه در ایستگاه باقی خواهد ماند و زمان بازگشت آن به زمین حدود ساعت یازده به وقت گرینویج خواهد بود.

You may also like...