پرواز آلکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که قرار بود در فرودگاه ونوکووا مسکو بنشیند، در آخرین لحظه تغییر مقصد داد و در فرودگاهی دیگر در شمال مسکو به زمین نشست.

آقای ناوالنی برای اولین بار بعد از مسمومیت با سم نوویچوک به مسکو برمی‌گردد. او و همسرش بعدازظهر امروز با پروازی از برلین راهی فرودگاه ونوکووا در مسکو شدند.

هواداران آقای ناوالنی برای استقبال از او به فرودگاهی که از پیش اعلام شده بود رفتند اما بر اساس اطلاعات پرواز سایت این فرودگاه، محل فرود این پرواز به فرودگاه بین‌المللی پوشکین تغییر کرده است.

او که احتمال دارد بعد از ورود به مسکو بازداشت شود، از هوادارانش خواسته بود به استقبالش بروند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی از دستگیری چند نفر از هواداران آقای ناوالنی در فرودگاه ونوکووا پیش از نشستن پرواز آقای ناوالنی خبر دادند.

ناوالنی و همسرش با پروازی از برلین راهی مسکو شدند
ناوالنی و همسرش با پروازی از برلین راهی مسکو شدند

آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله اواسط تابستان گذشته در روسیه مسموم شد و مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در آلمان در حالت کما بود.

او بعد از بهبودی گفت که از طریق یک مامور اطلاعاتی سرویس جاسوسی روسیه از جزییات حمله و چگونگی مسموم کردن آگاه شده است.

دولت روسیه ادعاهای آقای ناوالنی از جمله این که ولادیمیر پوتین شخصا دستور حمله به او را داده، رد کرده است.

آقای ناوالنی در روسیه به ظن سوء‌استفاده از بودجه بنیادی که برای مقابله با فساد پایه‌گذاری کرده، با تحقیقات قضایی روبرو است.

مقام‌های روسیه همچنین می‌گویند او شرایط مربوط به حکم حبس تعلیقی خود را رعایت نکرده و در مهلت تعیین‌شده در ماه دسامبر خود را به ماموران معرفی نکرده است.

فرودگاه مسکو
تدابیر امنیتی در فرودگاه ونوکووا در مسکو

“دلم برای مسکو تنگ شده”

آقای ناوالنی می‌گوید سلامت خود را بازیافته و همواره قصدش این بوده که بعد از بهبود “با وجود همه تهدیدهای قانونی” به روسیه برگردد. او گفته دلش برای مسکو تنگ شده است.

این منتقد سرسخت رئیس جمهور روسیه، آقای پوتین را متهم کرده که با پرونده‌سازی علیه او تمام تلاش خود را کرده تا مانع از بازگشتش به روسیه شود.

آلکسی ناوالنی ماه اوت سال گذشته در پروازی داخلی در روسیه غش کرد و هواپیما به دلیل وخامت حال او مجبور به فرود اضطراری شد. او مدتی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در شهر اومسک بستری شد و بعد از آن برای درمان به آلمان منتقل شد.

دولت آلمان مدتی بعد اعلام کرد که آزمایش‌های سم‌شناسی شواهد آشکاری از مسموم شدن آلکسی ناوالنی با عنصری از گروه سم اعصاب نوویچوک را نشان می‌دهد.

آلکسی ناوالنی که نامش با افشاگری‌های مربوط به فساد مقام‌های روسیه مطرح شد، تا کنون چند بار به زندان افتاده است.

او می‌خواست در سال ۲۰۱۸ در انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شود اما به دلیل محکومیت‌های قبلی از شرکت در انتخابات منع شد.

آقای ناوالنی رای‌گیری جنجالی برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را “کودتا” و “نقض قانون اساسی” خواند. این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.z