منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری که در آبان ۹۸ در مهرشهر کرج بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد، می‌گوید «به جرم دادخواهی» پرونده فرزندش به ۳ سال و نیم زندان محکوم شده است.

در یک فایل صوتی که از تماس آقای بختیاری از زندان با خانواده‌اش منتشر شده است، او می‌گوید در زندان کرج به سر می‌برد و علاوه بر حکم زندان، به دو سال و نیم تبعید و دو سال ممنوعیت خروج از کشور نیز محکوم شده است.

آقای بختیاری تاکید کرده است که این حکم را «ناعادلانه» می‌داند و قبول ندارد و در جریان رسیدگی این پرونده، وکیل نداشته و حتی از زمان برگزاری جلسات دادگاه خبر نداشته است.

او در این تماس تلفنی جمهوری اسلامی را حکومتی «سرکوب‌گر، تبهکار، مزدور و فاسد» می‌خواند و می‌گوید کسانی که «ملت و دین خود خیانت کند، ماندگاری نخواهد داشت».

آقای بختیاری پس از کشته شدن فرزندش توسط ماموران حکومت، بارها در اعتراض به عدم رسیدگی به این پرونده، اقدامات اعتراضی انجام داده و چند بار توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است.

منوچهر بختیاری آخرین بار روز ۹ اردیبهشت‌ امسال در منزل برادرش، پس از ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد که اکنون با تماس تلفنی مشخص شده است که او در زندان کرج به سر می‌برد.

خانواده آقای بختیاری و برخی فعالان مدنی روز ۱۹ تیرماه، در مقابل دادگاه انقلاب استان البرز، در اعتراض به اینکه در طول دو ماه و نیم گذشته اطلاعی از وضعیت این زندانی ندارند، تجمع کرده بودند.

اعتراضات آبان ۹۸ که در ابتدا واکنشی به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود به سرعت تغییر جهت داد و حکومت جمهوری اسلامی را نشانه گرفت. این اعتراضات اما با سرکوب شدید ماموران نظامی و انتظامی مواجه شد.

وزیر کشور ایران گفته است که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند، اما سازمان عفو بین‌الملل مشخصات ۳۰۷ نفر از کشته‌شدگان را اعلام و تأکید کرده است که شمار کشته‌شدگان می‌تواند بسیار بیشتر از این تعداد باشد. خبرگزاری رویترز نیز شمار کشته‌شدگان را حدود ۱۵۰۰ نفر عنوان کرده است.

در طول ماه‌های گذشته دستگاه قضایی ایران به صدور حکم اعدام و زندان برای کسانی که در این اعتراض‌ها شرکت داشته‌اند، ادامه داده است و تاکنون گزارشی از تعداد دقیق افراد بازداشت شده نیز ارائه نداده است.