خانواده یما سیاوش، مجری مطرح تلویزیونی که چند ماه پیش در کابل کشته شد، گفته‌اند که پرونده قتل او را به عنوان نمونه‌ای از قتل‌های هدفمند خبرنگاران به دادگاه کیفری لاهه و سازمان ملل سپرده‌اند.

با این حال تلاش‌های مکرر خانواده آقای سیاوش برای جلب توجه سازمان ملل به منظور تحقیق در مورد قتل او بی‌نتیجه مانده است.

در تازه‌ترین اقدام، هایدی دکستال، وکیل مدافع حقوق بشر در لندن، پرونده آقای سیاوش را به عهده گرفته و دوشنبه ۱۲ جولای/ژوئیه به دادگاه کیفری لاهه و به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی بیان فرستاده است.

دادگاه کیفری لاهه و همچنین سازمان ملل تاکنون پاسخ رسمی ارایه نکرده‌اند.

یما سیاوش، مجری پیشین تلویزیون طلوع، زمانی که در ۱۷ آبان/عقرب ترور شد کارمند بانک مرکزی افغانستان بود. در این رویداد دو همکار او نیز کشته شدند.

خانواده یما سیاوش، پس از این رویداد از دولت افغانستان خواست که در باره “قتل مرموز” او تحقیق کند.

خانواده او گفته که چند هفته از آغاز کار وی در بانک نگذشته بود که به‌طور مرموز در نتیجه انفجار بمبی کارگذاری شده در خودرو دولتی مربوط به بانک مرکزی کشته شد و “سوالات و ابهاماتی” درباره این حادثه، نزد خانواده او وجود دارد.

داوود سیاوش، پدر یما سیاوش دولت را به کم‌کاری در رسیدگی به پرونده قتل پسرش متهم می‌کند و همواره خواستار تحقیقات ملی و بین‌المللی در رابطه به مرگ یما سیاوش بوده است.

دولت افغانستان پس از مرگ یما سیاوش وعده سپرد که چگونگی قتل او را بررسی کند. چند هفته بعد از این رویداد احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور گفت که این اداره به سرنخ‌های در پیوند به قتل یما سیاوش دست یافته و پس از تکمیل این پرونده، نتایج آن همگانی خواهد شد.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان نیز از خانواده آقای سیاوش خواسته بود که به حکومت اعتماد داشته باشد زیرا به گفته وی، این رویداد فراموش نشده است.

اما به نظر می‌رسد که کار مسئولان امنیتی تا کنون قناعت خانواده او را فراهم نکرده است و به همین دلیل بستگان یما سیاوش ناگزیر به درج شکایت به مراجع بین‌الملل همچنین تاکید دارند.

.
طوماری از سوی ده‌ها فعال مدنی و رسانه‌ای امضا شد که در آن مردم خواستار تحقیقات بی‌طرفانه قتل یما سیاوش از سوی سازمان ملل متحد شده بودند

یما سیاوش، متولد ولسوالی کوهستان ولایت کاپیسا بود. او در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک کارشناسی (لیسانس) داشت. نزدیک به یک دهه با رسانه‌های مختلف این کشور کار کرده بود و یکی از مجریان مطرح تلویزیون خصوصی طلوع بود.

او در روزهای آخر زندگی به عنوان مشاور امور روابط عمومی بانک مرکزی افغانستان کار می‌کرد.