تلویزیون دولتی ایران روز شنبه در برنامه‌ای به اسم «شاخ»، اعتراف اجباری یکی از چهره‌های معروف اینستاگرام را به نام میلاد حاتمی پخش کرد که در ترکیه زندگی می‌کرد و توسط نیروی پلیس این کشور دستگیر شده و به نیروهای امنیتی ایران تحویل داده شده است.

آقای حاتمی پیشتر گفته بود که اگر به ایران استرداد شود با شکنجه یا چه بسا مجازات اعدام روبه‌رو خواهد شد، اما این موضوع مانع نشد که دولت ترکیه او را به ایران تحویل ندهد.

این نخستین‌بار نیست که تلویزیون دولتی ایران تصاویر و «اعترافات» متهمی را پخش کرده که در بازداشت به سر می‌برد. سازمان‌های حقوق‌بشری در مواردی متعدد اعتبار این دست اعترافات را زیر سئوال برده‌اند.

همچنین بسیاری از متهمانی که اعترافاتی مشابه از آنها در تلویزیون ایران پخش شده، بعد از خروج از کشور گفته‌اند که این اعترافات تحت‌ فشار از آنها گرفته شده و بی‌اعتبار هستند.

آقای حاتمی از جمله کسانی است که در سال‌های اخیر به عنوان یک چهره اینستاگرامی یا «شاخ اینستاگرامی» به شهرت رسیده بود و در شبکه‌های اجتماعی برای وب‌سایت‌های شر‌ط‌بندی و قمار تبلیغاتی منتشر کرده بود.

او در این برنامه تلویزیونی می‌گوید که حدود شش ماه پیش توسط نیروهای پلیس ترکیه دستگیر شده و بعد از سه ماه بازداشت، از مسیر مرز زمینی به نیروهای امنیتی ایران تحویل داده شده است.

دولت ترکیه پیش از این به شکل علنی خبر بازداشت یا استرداد میلاد حاتمی را به ایران منتشر نکرده بود.

اقای حاتمی از چهره های معروف اینستاگرام است
اقای حاتمی از چهره های معروف اینستاگرام است

میلاد حاتمی در این برنامه تلویزیونی می‌گوید که نام واقعی او «میلاد حاتم‌آبادی فراهانی» است. در فهرست قرمز پلیس اینترپل، نام آقای حاتم‌آبادی فراهانی وجود ندارد و دقیقا روشن نیست که پلیس ترکیه وی را به چه اتهامی بازداشت کرده و به حکومت ایران تحویل داده است.

شرط‌بندی و قمار بر اساس قوانین جمهوری اسلامی در ایران ممنوع است. اما در پی گسترش شبکه‌های اجتماعی، به ویژه اینستاگرام، سایت‌هایی که کار شرط‌بندی یا قمار انجام می‌دهند، به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند.

در برنامه‌ای که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، کسب و کار قمار و شرط‌بندی، یک شبکه پیچیده و در‌هم‌تنیده توصیف شد که متکی به توطئه‌ای برنامه‌ریزی شده در حال فعالیت است.

در عین حال هیچ سندی مبنی بر اینکه این سایت‌ها به شکل یک «شبکه» در حال فعالیت هستند، در این برنامه ارائه نشد.

شرط‌بندی و قمار از جمله فعالیت‌های تجاری سودآور در دنیاست که به طور معمول با محدودیت‌های سنی و نظارت مالیاتی سخت‌گیرانه روبه‌روست.

اما آقای حاتمی در این برنامه به کلاهبرداری متهم شده است.

او در این برنامه تلویزیونی، از چهره‌های معروف دیگر در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام نام می‌برد و آنها را بخشی از شبکه شرط‌بندی و قمار معرفی می‌کند.

یکی از فوتبالیست‌های مشهور و چند نفر از چهره‌های اینستاگرام از جمله کسانی هستند که آقای حاتمی به نام آنها اشاره می‌کند.

محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای که در ایران به دلیل قوانین «اسلامی» نظام حاکم اعمال می‌شوند موجب شده تا برخی از چهره‌های مشهور شبکه‌های اجتماعی به کشورهای دیگر – از جمله ترکیه و امارات – مهاجرت کنند.