پریگوژین پس از «توافق با لوکاشنکو» از توقف حرکت نیروهایش به سمت مسکو خبر داد

4

یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر می‌گوید پس از گفتگو و توافق با رئیس جمهوری بلاروس، الکساندر لوکاشنکو، به نیروهای خود دستور داده از ادامه مسیر به سمت مسکو خودداری کنند.

این خبر در حالی عصر شنبه مخابره شد که گزارش‌ها از رسیدن نیروهای واگنر به ۲۰۰ کیلومتری مسکو حکایت داشتند.

آقای پریگوژین گفته این تصمیم با هدف «جلوگیری از خون‌ریزی» صورت گرفته و اکنون نیروهای واگنر به پایگاه‌های صحرایی خود باز خواهند گشت.

امروز در روسیه چه گذشت؟

اوضاع در روسیه به سرعت در حال تحول است. آنچه اینجا می خوانید اتفاقاتی است که امروز رخ داده است.

 • پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی این چالش توسط نیروهای مزدور واگنر را خیانت بزرگ و خنجر از پشت خواند. او خواستار اتحاد شد و گفت که مقامات به سرعت برای مهار این وضعیت اقدام می کنند
 • مزدوران شورشی واگنر می گویند که کنترل شهر روستوف-آن-دون روسیه را که یک سایت مهم نظامی در آن است، به دست گرفته اند. منابع بی بی سی همچنین می گویند که نیروهای واگنر اکنون تأسیسات نظامی را در شهر دوم – ورونژ – که در نیمه راه بین روستوف-آن-دون و مسکو است، تصرف کرده اند.
 • پریگوژین گفته است در صورتی که مقامات ارشد نظامی با او ملاقات نکنند، به سوی پایتخت حرکت خواهد کرد. به نظر می رسد پریگوژین در یک پیام صوتی به پوتین پاسخ داده و گفته است که سربازان او مرتکب خیانت نشده اند، بلکه «وطن پرست» هستند که «برای آینده میهن می جنگند» و «فساد، دروغ » را فریاد می زنند.
 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به تحولات جاری در روسیه واکنش نشان داده و با انتشار یک پست در کانال تلگرامش نوشت: هر کسی که راه شر را انتخاب کند خودش را نابود می‌کند. او گفته «ضعف روسیه آشکار است».
 • رمضان قدیرف رهبر چچن هم اقدام پریگوژین را «خنجر از پشت» توصیف کرده.
 • برخی از کشورهای هم مرز با روسیه در حال ایجاد تدابیر امنیتی هستند،. پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می گوید اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد.
 • ایران گفته تحولات در روسیه موضوع داخلی است و در این مرحله اظهارنظر بیشتری نکرده است.
 • شهردار مسکو دوشنبه را برای کاهش خطرات، تعطیل اعلام کرده است.
 • گروه واگنر و ارتش روسیه چه تعداد سرباز دارند؟

  گروه واگنر یک شرکت نظامی خصوصی است که در کنار ارتش عادی روسیه در اوکراین می‌جنگد.

  یوگنی پریگوژین، رهبر این گروه اخیرا خواستار شورش شده و به نظر می‌رسد که نیروهای این گروه در حال حرکت به سمت مسکو هستند.

  از اظهارات رهبر این گروه تخمین زده می‌شود که این گروه حدود ۲۵هزار سرباز داشته باشد.

  وزارت دفاع بریتانیا٬ در ماه ژانویه سال جاری میلادی شمار سربازان این گروه را بیش از ۵۰هزار نفر تخمین زده بود٬ اما براساس گزارش‌ها٬ حدود ۲۰هزار نفر از این میان در جریان جنگ اوکراین کشته شده‌اند.

  اکنون ۲۵هزار سرباز گروه واگنر در برابر ۸۰۰هزار سرباز ارتش روسیه قرار دارند.

  شمار سربازان ارتش روسیه زمانی بیش از یک میلیون تخمین زده می‌شد، اما گفته می‌شود از این میان دستکم ۲۲۰هزار سرباز در جریان جنگ با اوکراین کشته شده‌اند.

  گمان می‌رود که روسیه ۲۵۰هزار سرباز دیگر نیز در ذخیره داشته باشد.

  شهردار مسکو برای «به حداقل رساندن خطرات» دوشنبه را تعطیل اعلام کرد

  سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو گفته که «رژیم عملیات ضد تروریستی در مسکو اعلام شده است» و دوشنبه برای «به حداقل رساندن خطرات» «روز غیرکاری» خواهد بود.

  آقای سوبیانین در بیانیه‌ای که به تازگی در تلگرام منتشر کرده از مردم مسکو خواسته «تا حد امکان از سفر در سطح شهر خودداری کنند».

  او افزود: خدمات شهری در حالت آماده‌باش هستند.

  به نظر می‌رسد که جنگجویان گروه واگنر از مناطق مرکزی روسیه به سمت شمال در راه مسکو حرکت می‌کنند.

  روسیه
  Image caption: آقای سوبیانین در بیانیه‌ای که به تازگی در تلگرام منتشر کرده از مردم مسکو خواسته «تا حد امکان از سفر در سطح شهر خودداری کنند»