تصویر مردی بومی در جنگل‌های آمازون برزیل که پدر خود را بر دوش گرفت تا به مرکز واکسیناسیون برساند در شبکه‌های اجتماعی پر‌بازدید شد. این عکس به نمادی از دشواری واکسیناسیون در یکی از مناطق دور‌افتادهٔ جهان تبدیل شده است.

در این عکس که پزشکی آن را گرفته است، تاوی ۲۴ ساله را نشان می‌دهد که پدرش واهو ۶۷ ساله را پس از آنکه هر دو واکسن زدند بر دوش گرفته و می‌برد.

آنها ناچار بودند تا ساعت‌ها در میان جنگل راه بروند تا به مرکز واکسیناسیون برسند.

آمار رسمی حاکی از آن است که ۸۵۳ نفر از بومیان منطقه بر اثر ابتلا به کوویدـ ۱۹ در این کشور جان خود را ازدست داده‌اند.

اما گروه حمایت از حقوق بومیان می‌گوید آمار واقعی بالاتر از این است.

نظر‌سنجی آپیب، سازمان مردم‌نهاد برزیلی نشان می‌دهد که فقط از مارس ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ حدود ۱۰۰۰ نفر از بومیان جان خود را از دست داده‌اند.

تاوی و واهو به گروه بومیان زوئی تعلق دارند که حدود ۳۲۵ نفر هستند.

این گروه از بومیان کمابیش در انزوا در روستا‌های ناحیه‌ای به وسعت تقریبی ۱.۲ میلیون زمین فوتبال در ایالت پارا در شمال برزیل زندگی می‌کنند.

کلبه‌هایی در جنگل برپا کردند تا احتمال سرایت کم شود

منبع تصویر، SESAI

کلبه‌هایی در جنگل برپا کردند تا احتمال سرایت کم شود

 

اریک جنینگ سیموئز، پزشکی که این عکس را گرفته است می‌گوید واهو به دلیل بیماری مزمن کلیه و مجاری ادراری تقریباً نابینا شده بود و به سختی راه می‌رفت. این پزشک حدس می‌زند که تاوی پدرش را بین پنج تا شش ساعت بر دوش کشیده است.

دکتر سیموئز به بی‌بی‌سی برزیل می‌گوید:”این تصویر زیبایی از رابطهٔ عاطفی میان این پدر و پسر بود”.

این تصویر در ژانویهٔ سال ۲۰۲۱ گرفته شده است، در آغاز کارزار واکسیناسیون در برزیل، یکی از کشور‌هایی که در دوران همه‌گیری بالاترین میزان مبتلایان را داشت. دکتر سیموئز این عکس را برای اولین بار اول ژانویهٔ امسال در اینستاگرام منتشر کرد تا “پیام مثبتی برای آغاز سال جدید میلادی” ارسال کرده باشد.

زمانی که واکسیناسیون کوویدـ۱۹ در برزیل شروع شد اهالی بومی این کشور در اولویت قرار گرفتند. تیم واکسیناسیون که قرار بود نزد بومیان زوئی برود با چالش رو‌به‌رو بود: دسترسی به هر روستا برای مأموران بهداشتی امکان‌ناپذیر بود. هفته‌ها طول می‌کشید تا بتوانند همه را واکسینه کنند چون بومیان در مناطق دور از هم زندگی می‌کردند.

از این رو کلبه‌هایی در جنگل برپا کردند و سیستم واکسیناسیون از طریق رادیو به بومیان اطلاع‌رسانی می‌کرد. دکتر سیموئز می‌گوید:”ما در این کار از کارکنانی استفاده کردیم که به فرهنگ و دانش مردمان بومی زوئی احترام بگذارند”.

سپتامبر گذشته، واهو به دلایلی نامشخص جان خود را از دست داد. تاوی همراه با خانواده‌اش ماند و به تازگی نوبت سوم واکسن خود را دریافت کرده است.