پنتاگون درباره مشاور سابق امنیت ملی تحقیق می کند

روز پنجشنبه گزارش شد که بازرس کل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، مشغول تحقیق درباره مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید است.
این تحقیقات برای گرفتن جواب این سوال انجام می شود که آیا آقای فلین پیش از دریافت مبالغی از دولت های خارجی مجوز آن را از سازمان های مربوطه دریافت کرده بود یا نه.
الیجا کامینگز عضو دمکرات کمیته نظارتی مجلس نمایندگان سندی را در روز پنجشنبه منتشر کرد که به تحقیقات پنتاگون درباره ژنرال فلین اشاره داشت.
اسنادی که او منتشر کرده همچنین نشان می دهد که پنتاگون به آقای فلین هشدار داده بود از دریافت پول از دولت های خارجی بدون داشتن مجوز اولیه خودداری کند.
نامه پنتاگون پس از آنکه آقای فلین در سال ۲۰۱۴ پست خود به عنوان رئیس سازمان اطلاعات دفاعی را ترک کرد ارسال شده بود.
گزارش می شود که او یک سال بعد حداقل ۳۳ هزار دلار به عنوان حق نطق از شبکه آر تی روسیه که به کرملین نزدیک است دریافت کرد. او در یک مراسم مهمانی شام سخنرانی کرد و در جریان آن در کنار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نشست.
آقای کامینگز همچنین نامه ای غیرمحرمانه را منتشر کرد که نشان می دهد سازمان اطلاعات دفاعی به کنگره اطلاع داده بود که آقای فلین از قبل برای گرفتن حق الزحمه از دولت های خارجی مجوز درخواست نکرده بود و بعدا هم دریافت پول ها را اعلام نکرده بود.
او گفت این نامه ناقض ادعای وکیل آقای فلین است که می گفت درباره سفر مسکو با این سازمان مشورت کرده بود.
رد درخواست
پیشتر در طول هفته گزارش شده بود که کاخ سفید به کمیته نظارتی کنگره گفته است که به درخواست برای آزاد کردن فایل های مرتبط با مایکل فلین عمل نخواهد کرد.
کمیته نظارتی مجلس نمایندگان، که آقای کامینگز عضو آن است، هم مشغول بررسی مبالغی است که آقای فلین به عنوان حق الزحمه دریافت کرده بود.
آقای فلین در ماه فوریه پس از گمراه کردن معاون رئیس جمهور آمریکا در مورد محتوای مکالمات با سفیر روسیه در آمریکا مجبور به استعفا شد.
سازمان تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی، و دو کمیته کنگره مشغول بررسی روابط آقای فلین با روسیه هستند که بخشی از تحقیقات وسیع تر در مورد ادعاهای تلاش مسکو برای کمک به دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ است.
کمیته نظارتی مجلس نمایندگان می خواهد مطمئن شود که آیا ژنرال فلین هر گونه دریافت پول از روسیه و ترکیه یا هر کشور دیگری را به طور کامل فاش کرده یا نه.
این کمیته می خواست فرم تقاضای او برای دریافت مجوز “عبور امنیتی” پیش از پیوستن به دولت در ماه ژانویه را ببیند. اما کاخ سفید این درخواست را به وزارت دفاع ارجاع داد.
آقای کامینگز روز پنجشنبه از اینکه کاخ سفید حاضر نشده آن اسناد را تحویل دهد انتقاد کرد. او حتی گفت اگر مقام های دولت همچنان از تحویل اسناد مربوط به آقای فلین خودداری کنند باید به کمیته نظارتی احضار شوند.
جسیون شافتز رئیس این کمیته که جمهوری خواه است قبلا گفته فکر نمی کند این کار لازم باشد.
او روز سه شنبه گفت که آقای فلین پول های دریافتی در جریان سفر روسیه در سال ۲۰۱۵ را در فرم درخواست گرفتن مجوز “عبور امنیتی” ثبت نکرده بود.
او گفت: “من اطلاعاتی نمی بینم که نشان دهد ژنرال فلین از قانون تبعیت کرده باشد.”
او در فرم های عبور امنیتی کاخ سفید ابتدا مبالغ دریافتی از دولت های خارجی را فاش نکرده بود اما بعدا در ماه مارس با پر کردن فرم پیوستی سه مورد دریافت حق الزحمه از دولت روسیه را علنی کرد.
او همچنین بیش از ۵۰۰ هزار دلار از ترکیه دریافت کرد تا برای دولت آن کشور در واشنگتن لابی کند که پس از ترک آژانس دولتی اطلاعات دفاعی در سال ۲۰۱۴ و پیش از پیوستن به دولت ترامپ بود.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara