پنتاگون زمان دقیق خروج آمریکا را اعلام نکرد

چند سوال از جان کربی در مورد زمان دقیق پایان تخلیه‌ها شد، اما او از اظهارنظر خودداری کرد.

او نگفت که آیا روند تخلیه نیروهای آمریکایی پس از پایان مهلت ۳۱ آگوست ادامه می‌یابد یا آیا ایالات متحده با طالبان در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین در آینده علیه داعش هماهنگی می‌کند.

کربی گفت: “رئیس جمهور به صراحت اعلام کرد که ما توانایی‌های هوایی قوی مبارزه با تروریسم را حفظ خواهیم کرد-همان قابلیت‌هایی که ما در ۲۴، ۳۶ ساعت گذشته شاهد استفاده از آنها بوده اید.”

او افزود: “فکر نمی‌کنم مفید باشد که در مورد قابلیت‌های هوایی مبارزه با تروریسم و اینکه در آینده نحوه اجرای آن چگونه است، صحبت کنیم.”

کربی گفت آمریکا با رهبران طالبان برای “جداسازی درگیری” و پیشگیری از سوء تفاهم در عملیات کنونی صحبت می‌کند.

 • پنتاگون: هیچ کس نمی‌خواهد کشته شدن افراد بیگناه را ببیند

  جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز در باره گزارش‌های تلفات غیرنظامیان در جریان حمله یکشنبه پهبادهای آمریکایی گفت: “ما در موقعیتی نیستیم که بتوانیم این موضوع را حل و فصل کنیم.” همان طور که ژنرال گفت، ما در حال ارزیابی و تحقیق هستیم “.

  او گفت: “اشتباه نکنید، هیچ نظامی روی کره زمین برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان بیشتر از ارتش ایالات متحده تلاش نمی‌کند و هیچ‌کس نمی‌خواهد شاهد مرگ بی‌گناهان باشد.

  “ما این را بسیار بسیار جدی می‌گیریم و وقتی می‌دانیم که باعث از دست رفتن جان افراد بیگناه در عملیاتمان شده ایم، در مورد آن شفاف هستیم.”

  اما او همچنین از اطلاعات در مورد دفاع کرد و گفت: “آنچه ما معتقد بودیم یک تهدید بسیار واقعی، بسیار خاص و بسیار قریب الوقوع” علیه فرودگاه کابل و نیروهای نظامی و غیرنظامیان در این نزدیکی هست.

  جان اف کربی، سخنگوی پنتاگون از بیان اینکه هنوز چه تعداد دروازه در اطراف فرودگاه کابل باز است – در صورت وجود – خودداری کرد.

  او به خبرنگاران گفت: “همیشه (این گونه) عملیات خطرناک بوده، اما ما در حال حاضر در زمان خطرناکی هستیم.”

  اما او تأکید کرد که ایالات متحده هنوز “توانایی انجام عملیات تخلیه را دارد، در حالی که ما در حال کار برای تکمیل عقب نشینی نیروهای آمریکایی هستیم”.

  او نگفت که آیا تخلیه بیشتری در سی و یکم اوت، آخرین روز مهلت خروج آمریکا اتفاق می‌افتد.

  پنتاگون: تا کنون حدود ۱۲۲ هزار نفر از فوردگاه کابل تخلیه شده

  ژنرال ویلیام دی تیلور، در کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون گفت ، از زمان آغاز پروازها از افغانستان در ۱۴ آگوست، حدود ۱۲۲۰۰۰ نفر تخلیه شده اند.

  او گفت که ۲۶ هواپیمای نظامی و دو پرواز غیرنظامی روز یکشنبه با حدود ۱۲۰۰ نفر – از جمله کارکنان باقی مانده کشورهای ائتلاف – پرواز کردند.

  ژنرال تیلور گفت که ایالات متحده گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان در اثر حمله هواپیماهای بدون سرنشین در روز یکشنبه در کابل را “ارزیابی” می‌کند و گفت که این گزارش‌ها “بسیار جدی” است.

  نزدیکان کشته شدگان گفتند که ۱۰ نفر در این حمله کشته شدند.