پنتاگون به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بازگشت ناو هواپیمابر یو‌اس‌ای نیمیتز از خلیج فارس که بسیاری آن را نشانه‌ای از کاهش تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده دانسته بودند، شامگاه یکشنبه ۱۴ دی ماه اعلام کرد که این ناو به خاطر «تهدیدهای اخیر» ایران در خلیج فارس می‌ماند.

ناو نیمیتز از اواخر ماه نوامبر (اوایل آدر ماه) در خلیج فارس مشغول گشت‌زنی بود، اما رسانه‌های آمریکایی هفته گذشته اعلام کردند که کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، دستور بازگشت این ناو به خانه را داده است.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که این اقدام علامتی مبنی بر کاهش تنش‌ها به تهران است تا بدین ترتیب در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ از درگیری پرهیز شود.

اما آقای میلر شامگاه یکشنبه اطلاعیه‌ای برخلاف آن گزارش‌ها صادر کرد.

قایق‌های تندرو سپاه در خلیج فارس (عکس از آرشیو)

سی‌ان‌ان: ایران سطح آماده‌باش نیروهای دریایی خود در خلیج فارس را افزایش داده است

او در این اطلاعیه عنوان کرد: «با توجه به تهدیدهای اخیر رهبران ایران علیه رئیس جمهور ترامپ و دیگر مقامات دولت ایالات متحده، من به یواس‌اس نیمیتز دستور داده‌ام که عملیات معمول تغییر موقعیت را متوقف کند.»

این اطلاعیه می‌افزاید: «یواس‌اس نیمیتز در قرارگاه حوزه عملیات فرماندهی مرکزی ایالات متحده باقی می‌ماند. هیچ کسی نباید درباره اراده ایالات متحده آمریکا تردیدی به خود راه دهد.»

طلاعیه آقای میلر یک سال پس از حمله پهپادی ایالات متحده به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در فرودگاه بغداد منتشر می‌شود. آن حمله به کشته شدن آقای سلیمانی و ابومهدی المهندس از فرماندهان حشد الشعبی منجر شد.

هزاران عراقی عزادار روز یکشنبه شعار «انتقام» و «نه به آمریکا» سر دادند. مراسم سالمرگ قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس طی روزهای اخیر در نقاط مختلف ایران و توسط هواداران ایران در سوریه، لبنان، یمن و کشورهای دیگر نیز برگزار شد.

حمله پهپادهای آمریکایی به آقای سلیمانی دو کشور را در آستانه جنگ قرار داد. چند روز پس از این رخداد، ایران در اقدامی تلافی‌جویانه چندین فروند موشک به پایگاه نظامی آمریکا در عراق منتشر کرد که تلفاتی در پی نداشت و ترامپ از واکنش نظامی به آن خودداری کرد.