پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک بیانیه نادر، اختلاف‌هایشان را کنار گذاشتند و یک‌صدا وعده جهانی بدون سلاح هسته‌ای را دادند.

چین، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و روسیه که همگی‌ مجهز به سلاح هسته‌ای هستند در این بیانیه گفتند از گسترش سلاح‌های اتمی و شعله‌ور شدن تنش‌های هسته‌ای جلوگیری می‌کنند:

“جنگ هسته‌ای برنده ندارد و هیچ‌وقت نباید اتفاق بیفتد.”

“ما جدا بر این باوریم که باید از هر گونه گسترش سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کرد.”

در اصل قرار بود بازنگری پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) که از سال ۱۹۷۰ به اجرا درآمده فردا در سازمان ملل شروع شود اما همه‌گیری کرونا باعث تعویق آن شده است.

به جای آن، اعضای دائمی شورای امنیت این بیانیه را صادر کردند که در آن آمده:

“همه ما مصمم هستیم که موازین ملی خود را برای پیشگیری از هر گونه استفاده غیرمجاز یا ناخواسته از سلاح‌ اتمی حفظ و تقویت کنیم.”

پنج قدرت جهانی بر پایبندی خود به ماده شش پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای تاکید کردند. این ماده مهم کشورهای عضو پیمان را به خلع سلاح کامل هسته‌ای ملزم می‌کند.

۱۹۱ کشور از اعضای سازمان ملل پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرده‌اند.

این پیمان هر پنج سال یک‌بار بازنگری می‌شود.

این بیانیه مشترک در حالی صادر می‌شود که تنش غرب به خصوص آمریکا با روسیه اخیرا به حدی رسیده که بعد از جنگ سرد چندان سابقه نداشته است. آمریکا و اتحادیه اروپا نگران تجمع نیروهای روسیه در مرز با اوکراین هستند.

روسیه در مقابل، غرب را متهم می‌کند که قصد دارد ناتو را هرچه بیشتر به سمت شرق گسترش بدهد.

با این حال وزارت خارجه روسیه اظهار امیدواری کرد که در “شرایط دشوار کنونی در عرصه امنیت بین‌المللی”، این بیانیه “تنش‌های بین‌المللی را کاهش دهد.” این کشور همچنین پیشنهاد اجلاسی را با حضور پنج عضو دائمی شورای امنیت داده است.

دوشنبه دیگر، ژنو در سوییس، میزبان گفتگوهای حساس آمریکا و روسیه بر سر امنیت اروپا و بحران اخیر است.

از سوی دیگر، با قدرت گرفتن چین در عرصه‌های مختلف از جمله نظامی به خصوص در دوران ریاست جمهوری شی جین‌پینگ، احتمال تنش نظامی با آمریکا به ویژه درباره جزیره تایوان شدت گرفته است.

چین این جزیره را جزء خاک خود می‌داند و گفته روزی کنترل آن را به دست خواهد گرفت.