ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) از اتحادیه اروپا خواست تا ارتباط‌های خود را با بلاروس بار دیگر برقرار کند. این در حالی است که مینسک از سوی بروکسل متهم به سازماندهی بحران مهاجرت در مرز خود با لهستان است.

پوتین در گفت‌وگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بر اهمیت حل و فصل بحران جدید مهاجرت در سریع‌ترین زمان ممکن تاکید کرد که به گفته کرملین مستلزم برقراری مجدد تماس‌ها بین کشورهای اتحادیه اروپا و بلاروس است.

این سخنان در حالی مطرح شده است که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس روز پنجشنبه گفته بود که کشورش به هرگونه تحریم جدید اروپا پاسخ خواهد داد. او به گزینه تعلیق انتقال گاز روسیه به اتحادیه اروپا از طریق خط لوله‌ای که از بلاروس عبور می‌کند نیز اشاره کرده بود.

رهبر مخالفان بلاروس: بلوف است

این در حالی است که سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس تهدید آقای لوکاشنکو را «بلوف» عنوان کرد.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه افزود: «این بیشتر از اتحادیه اروپا به ضرر او (لوکاشنکو) است و می‌توانم حدس بزنم که یک بلوف است.»

وی تصریح کرد: «من او را جدی نخواهم گرفت چراکه روسیه نیز به این موضوع علاقه دارد.»

ما از موضع کشورهای اروپایی برای عدم برقراری رابطه با یک فرد بدون مشروعیت، با جنایتکاری که این همه شکنجه در بلاروس انجام داده است، متشکریم

سوتلانا تیخانوفسکایا
رهبر تبعیدی مخالفان بلاروس

خانم تیخانوفسکایا از اتحادیه اروپا خواست محکم بایستد. او گفت: «ما از موضع کشورهای اروپایی برای عدم برقراری رابطه با یک فرد بدون مشروعیت، با جنایتکاری که این همه شکنجه در بلاروس انجام داده است، متشکریم.»

سال گذشته انتخاب مجدد لوکاشنکو برای هفته‌ها اعتراض‌هایی را در بلاروس در پی داشت که به شدت سرکوب شد.

خانم تیخانوفسکایا خواستار مداخله سازمان غیردولتی برای کمک به «آسیب‌پذیرترین مردم» شد و افزود: «مهاجران گروگان‌های این رژیم هستند.»

وی تاکید کرد که تحریم‌ها شاید تنها اهرمی باشد که اتحادیه اروپا برای تغییر رفتار لوکاشنکو در دسترس دارد.