ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تماس با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از اوکراین به دلیل استفاده از پهپادهای ساخت ترکیه در درگیری با جدایی طلبان طرفدار مسکو انتقاد کرده است.

آقای پوتین در این تماس تلفنی گفت اوکراین با این اقدام نظامی “تحریک آمیز”، “از جمله استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین بیرق‌دار” که توسط ترکیه تولید می‌شود، قصد برهم زدن توافقنامه‌های صلح در شرق اوکراین را دارد.

دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه گفته است آقای اردوغان و آقای پوتین در باره مسایل مختلفی از جمله سوریه، لیبی و اوکراین گفتگو کردند.

ارتش اوکراین در ماه اکتبر ویدیویی را منتشر کرد که نشاندهنده اولین استفاده از پهپاد تی‌بی‌۲ ساخت ترکیه علیه جدایی‌طلبان در شرق این کشور بود.

این اقدام با انتقاد روسیه و کشورهای غربی متحد اوکراین مواجه شد.

ترکیه اخیرا پهپادهای ساخت خود را به شماری از کشورها فروخته است.

جمهوری آذربایجان از ترکیه و اسرائیل هواپیماهای بدون سرنشین خریده و این پهپهادها نقش مهمی در پیروزی جمهوری آذربایجان بر ارمنستان در جنگ سال گذشته قره باغ داشتند.

کاخ کرملین گفته است در این تماس تاکید شده که اوکراین باید “هر نوع تلاش برای نفوذ و اثرگذاری زوری در دنباس را کنار بگذارد.”

درگیری‌های پراکنده در منطقه دنباس در شرق اوکراین اخیرا رو به افزایش بوده و روسیه به تقویت نیروهای خود در مرز با اوکراین زده که این باعث بروز نگرانی از دخالت نظامی احتمالی روسیه شده است.

رجب طیب اردوغان قبلا خواهان توقف ”تحرکات نگران کننده” در شرق اوکراین شده بود.

دو کشور در سوریه، لیبی و قفقاز جنوبی با هم رقابت و همکاری دارند.