ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، سازمان ‌دهندگان تظاهراتی که شنبه در اعتراض به بازداشت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان، در شهرهای مختلف روسیه برگزار شد “تروریست” خواند.

آقای پوتین که تصویری با دانشجویان صحبت می‌کرد گفت این اعتراض‌ها “غیرقانونی” بوده و سازمان‌دهندگان آن “تروریست‌هایی” بوده‌اند که “زنان و کودکان را جلوی خود راه انداخته بودند.”

او گفت همه در چارچوب قانون حق اظهار نظر دارند اما اعتراض خارج از چاچوب قانون برای “اهداف سیاسی” نه فقط سازنده نیست بلکه “خطرناک” است.

الکسی ناوالنی، رهبر اصلی مخالفان، هفته پیش به محض بازگشت به روسیه از آلمان در فرودگاه دستگیر و زندانی شد. در اعتراض‌هایی که شنبه در شهرهای مختلف روسیه در حمایت از او صورت گرفت حدود سه هزار نفر بازداشت شدند.

آقای ناوالنی برای تظاهرات فراخوان داده بود و پلیس هم گفته بود که این اعتراض‌ها غیرقانونی است و آن را “سرکوب” خواهد کرد.

آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار آزادی فوری آقای ناوالنی شده و خشونت پلیس با تظاهرات مسالمت‌آمیز را محکوم کرده‌اند.

ژوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از رویدادهای اخیر روسیه اظهار نگرانی کرده و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان هم گفته است که زندانی کردن آقای ناوالنی را نمی‌توان تحمل کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز برای بررسی احتمالی تحریم‌های بیشتر برای روسیه جلسه دارند.

در همین حال وزارت خارجه روسیه فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی آمریکایی را به نشر “اخبار جعلی” از این تظاهرات و سفیر آمریکا در مسکو را هم به حمایت از آنها متهم کرده است.

Navalny

آلکسی ناوالنی هفته گذشته در بدو بازگشت به کشورش دستگیر شد. او پس از مسمومیت بالقوه مهلک با نوعی سم اعصاب در سال گذشته، پنج ماه در حال مداوا در آلمان بود.

پلیس روسیه گفته است آقای ناوالنی مقررات آزادی مشروط را زیرپا گذاشته است و باید تا برگزاری دادگاه‌ در بازداشت بماند اما آقای ناوالنی می‌گوید این کار برای ساکت کردنش صورت گرفته است.

او بعد از بهبودی گفت از طریق یک مامور اطلاعاتی سرویس جاسوسی روسیه از چگونگی مسموم کردنش باخبر شده است.

russia

آقای ناوالنی وکیل و وبلاگ‌نویس ۴۴ ساله، مدتهاست که خار چشم کرملین شده است. او نخست برای مبارزه با فساد مالی دولت شهرت یافت و اکنون به برجسته‌ترین چهره مخالف تبدیل شده است.

همکاران آقای ناوالنی در روزهای اخیر مستندی پژوهشی درباره یک ملک مجلل در دریای سیاه را منتشر کرده ‌اند که به گفته آنها متعلق به رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین است،

این مستند که تاکنون بیش از ۷۰ میلیون بار دیده شده این اتهام را مطرح می‌کند که این عمارت یک میلیارد و ۳۷ میلیون دلاری با “بزرگنرین رشوه تاریخ” خریده شده است.

آقای پوتین امروز به این مستند هم واکنش نشان داد و گفت با اینکه آن را ندیده اما این ملک متعلق به او و بستگانش نیست. او گفت تصاویر شنای او در استخر این عمارت مربوط به جای دیگری بوده است و با ادیت اینگونه بازنمایی شده است.