ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را سازنده توصیف کرد و گفت آقای بایدن با دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا “خیلی فرق دارد.”

به گفته رئیس جمهور روسیه دو طرف توافق کرده‌اند که سفیران خود را به پایتخت‌های یکدیگر بازگردانند.

مذاکرات دو رهبر درباره تنش‌های کم‌سابقه در روابط و اختلافات اساسی دو طرف در ژنو بعد از چند ساعت به پایان رسید.

بعد از پایان جلسه دو رئیس جمهور نشست مشترک خبری برگزار نکردند.

آقای پوتین در نشست خبری خود گفت که دیدارش با آقای بایدن فضای خصمانه‌ای نداشته و دو طرف برای درک متقابل تمایل نشان داده‌اند.

با وجود این ولادیمیر پوتین در پاسخ به اتهامات آمریکا درباره حملات سایبری گفت بیشتر این حملات در دنیا از ایالات متحده سرچشمه می‌گیرد.

آقای پوتین تایید کرد که آقای بایدن درباره موضوع حقوق بشر هم صحبت کرده اما درباره الکسی ناوالنی، منتقد کرملین که دستگیری و حبس او با انتقاد شدید رهبران غربی روبرو شده، گفت که آقای ناوالنی قانون را نادیده گرفته و می‌دانسته که در صورت بازگشت به روسیه دستگیر می‌شود.

انتظار تحول؟

انتظار نمی‌رفت این دیدار که حساس‌ترین ملاقات آقای بایدن بعد از رسیدن به مقام ریاست جمهوری محسوب می‌شود، تحول شگرفی در روابط پرتنش دو کشور ایجاد کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، مذاکرات دو رهبر را “بسیار دشوار” خوانده و گفته بود “انتظار تحول چشمگیری نداشته باشید.”

تحریم‌ها و اتهامات آمریکا علیه روسیه درباره حملات سایبری و دخالت در انتخابات ایالات متحده، پیمان‌های کنترل تسلیحات، حقوق بشر و وضعیت اوکراین از جمله محورهای مذاکرات دو رهبر عنوان شده بود.

بایدن و پوتین

در حال حاضر آمریکا و روسیه سفیری در پایتخت‌های یکدیگر ندارند و روسیه به تازگی آمریکا را به فهرست کشورهای “غیر دوست” خود اضافه کرده است.

رئیس جمهور آمریکا پیشتر ولادیمیر پوتین را “قاتل” خوانده بود و گفته بود که او “خالی از روح است”.

با وجود این آقای بایدن دیدار ژنو را گامی مهم توصیف کرده اگر باعث “ثبات و پیش‌بینی‌پذیری” روابط دو کشور شود.

ابتدا آقای پوتین از فرودگاه ژنو راهی عمارت محل برگزاری مذاکرات شد و بعد از آن آقای بایدن به ویلا دوگرانژ رفت.

انتخاب شهر ژنو برای این دیدار یادآور ملاقات تاریخی رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رئیس جماهیر شوروی سابق، در این شهر در دوره جنگ سرد است
دیدار تاریخی رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رئیس جماهیر شوروی سابق، در ژنو در دوره جنگ سرد

این جلسه آخرین برنامه اولین سفر خارجی جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا بود. او پیش از این دیدار در اجلاس سران گروه هفت و رهبران ناتو شرکت کرد.

آقای بایدن پیش از این دیدار گفت که برای گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین از حمایت متحدان غربی خود برخوردار است.

انتخاب شهر ژنو برای این دیدار یادآور ملاقات تاریخی رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رئیس جماهیر شوروی سابق، در این شهر در سال ۱۹۸۵ در دوره جنگ سرد است.