نشریۀ پولیتیکو روز جمعه در گزارشی با اشاره به اظهارات یک دیپلمات می‌گوید ایران در زمینه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین پایتخت اتریش وقت کشی می‌کند و همزمان برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد تا ابزاری برای فشار در مذاکرات داشته باشد.

پولیتیکو نوشته است، مقامات دولت ابراهیم رئیسی تاکید می‌کنند که به زودی مذاکرات احیای برجام را از سر می‌گیرند٬ ولی در عمل رویکرد دیگری در پیش گرفته‌اند.

مقامات ایران طی هفته‌های اخیر درخصوص مذاکرات هسته‌ای با ده‌ها مقام خارجی ملاقات کردند، اما زمان مشخصی برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام، بیان نکرده‌اند.

پولیتیکو اضافه کرده است، ایران همزمان با این رویکرد٬ در حال بازی پرحاشیه با آژانس بین المللی انرژی اتمی است. این کشور برای جلوگیری از صدور قطعنامه٬ با آژانس توافق می‌کند، اما روز بعد این توافق را نادیده می‌گیرد.

یک دیپلمات ارشد که خواست نامش فاش نشود به پولیتیکو گفته است، قطعاً ایران دارد وقت کشی می‌کند و در این بین به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد تا ابزاری برای فشار سیاسی داشته باشد.

این دیپلمات اضافه کرده است: به احتمال زیاد ایران زمانی به میز مذاکره در وین باز خواهد گشت که غرب حسن نیت خود را نشان دهد یا امتیازات خاصی به ایران بدهد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

بیشتر در این باره:

هشدار بلینکن درباره مذاکرات برجام: توپ در زمین ایران است اما نه برای مدت طولانی

به گفته این دیپلمات، احتمالا ارزیابی ایران این است که آمریکا پس از تحولات اخیر در افغانستان و اختلافات با فرانسه در موضع «ضعف» قرار دارد. چنین تصوری باعث می‌شود که ایران رویکرد سخت‌تری در مذاکرات در پیش بگیرد.

سه دیپلمات هم به پولیتیکو گفته‌اند، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در جریان حضور خود در نیویورک در هفته گذشته بیش از ۵۰ دیدار دو جانبه با مقام‌های بین المللی داشت، ولی هیچگونه اطلاعات مشخصی در خصوص زمان از سرگیری مذاکرات احیای برجام بیان نکرد.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته بار دیگر هشدار داد که فرصت برای احیای برجام رو به اتمام است.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد که با توجه به پیشرفتی که ایران (در برنامه هسته‌ای) کرده است بازگشت صرف به مفاد و چارچوب‌های تعیین شده در برجام دیگر مزایای در نظر گرفته شده در آن توافق را نخواهد داشت.

آنتونی بلینکن در ادامه هشدار داد، یک فرصت محدود وجود دارد و این فرصت دارد کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود.

شش دور از مذاکرات احیای برجام با میانجیگری اتحادیه اروپا و حضور غیر مستقیم آمریکا در وین برگزار شده است. اما این مذاکرات به دنبال روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی و به درخواست تهران متوقف شد و هنوز تاریخی برای از سرگیری آن تعیین نشده است. هدف این مذاکرات بازگشت متقابل آمریکا و ایران به تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از این توافق خارج شد و علیه ایران تحریم‌های گسترده‌ای اعمال کرد. ایران نیز به دنبال خروج آمریکا، از تعهدات برجامی خود عدول کرده و برنامه هسته‌ایش را توسعه داده است.