شاهزاده رضا پهلوی با انتشار پیامی خطاب به نیروهای نظامی و انتظامی ایران از آنان خواست که به تعهدات خود نسبت به دفاع از ملت پایبند باشند و در اعتراضات خوزستان به روی آنان اسلحه نکشند.

پیام آقای پهلوی عصر دوشنبه ۲۸ تیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آن آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، را «مسئول مستقیم» خون‌های ریخته شده در اعتراضات کنونی خوزستان می‌داند.

شهرهای مختلف خوزستان برای پنج شب متوالی صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده که در واکنش به تشدید بحران آب در این استان شکل گرفت، اما گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی با معترضان حکایت دارد که با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور همراه بوده است.

تاکنون در این اعتراضات دست‌کم دو نفر کشته شده‌اند و برخی از گزارش‌های تاییدنشده نیز شمار قربانیان را چهار نفر عنوان می‌کند.

شاهزاده پهلوی در پیام خود خطاب به نیروهای نظامی و انتظامی می‌گوید: «شما حق ندارید به روی مردمی که با دست خالی و بدون خشونت به خیابان آمده‌اند، تیراندازی کنید. شما موظفید از هم‌میهن بی‌گناه و تشنه‌لب خود در مقابل رژیم ضدمیهنی و جیره‌خواران و مزدوران سرکوبگرش دفاع کنید.