پیام وزارت خارجه آمریکا به مناسبت «شب یلدا»: چشم جهان به ایران است

Screen Shot 2022-12-20 at 10.21.49 PM

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ آذر به مناسبت «شب یلدا» بیانیه‌ای صادر و بر تعهد این کشور در حمایت از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران و مورد بازخواست قرار دادن مقامات جمهوری اسلامی تاکید کرد.

متن کامل بیانیه که توسط ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صادر شده، به این شرح است:

انقلاب زمستانی یا شب یلدا، آن‌طور که در ایران شناخته می‌شود، معمولاً از سوی بسیاری از ایرانیان جشن گرفته می‌شود. این زمانی برای جشن گرفتن در خانه با عزیزان است زیرا طولانی‌ترین شب سال جای خود را به نور می‌دهد – پیروزی نمادین خیر بر شر.

در عوض، بسیاری از خانواده‌ها امشب با جای خالی اعضای خود روبرو هستند. به گفته سازمان‌های معتبر حقوق بشری، مقامات ایرانی از زمان آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز در سراسر کشور در بیش از سه ماه گذشته، صدها معترض از جمله ده‌ها کودک را کشته‌ و بیش از ۱۸ هزار نفر را دستگیر کرده‌اند. رهبران ایران از اعدام، بازداشت خودسرانه، ناپدید شدن قهری و خشونت جنسی برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد رهبری جمهوری اسلامی از هیچ اقدامی برای خاموش کردن مخالفان غافل نبوده است.

امشب در شب یلدا با ملت ایران ابراز همدردی کرده و بر تعهد خود به مردم ایران تاکید می‌کنیم: ایالات متحده همراه با متحدان خود، از طریق اقدامات یکجانبه و چندجانبه، به مقابله با نقض حقوق بشر توسط مقامات ایرانی ادامه خواهد داد و عاملان خشونت علیه مردم را مورد بازخواست قرار می‌دهد.

ما همچنان به پشتیبانی از مردم ایران که در برابر خشونت دولتی مورد حمایت حکومت علیه زنان و دختران ایستادگی می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

چشم جهان به ایران است. ما بار دیگر از این فرصت استفاده می‌کنیم و از رهبران ایران می‌خواهیم که به جای سرکوب خشونت‌آمیز مردم، به حرف‌ آنان گوش کند.