کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین اعلام کرد٬ جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود خواستار برگزاری نشستی مشترک برای کاهش تنش نظامی در مرزهای اوکراین شده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای می‌گوید، جو بایدن همچنین به ولادیمیر پوتین گفته است که ایالات متحده «در دفاع از منافع ملی خود» در مورد نفوذ سایبری روسیه و مداخله این کشور در انتخابات قاطعانه عمل خواهد کرد.

کاخ سفید اضافه کرده است، رئیس جمهور جو بایدن نسبت افزایش ناگهانی حضور نظامی ارتش روسیه در کریمه اشغالی و مرزهای اوکراین ابراز نگرانی کرد و از روسیه خواست که تنش ها را کاهش دهد.

روسیه سال ۲۰۱۴ منطقه کریمه در سواحل دریای سیاه را که بخشی از خاک اوکراین بود، ضمیمه خاک خود کرد و سال‌هاست از جدایی‌طلبان مناطق شرقی اوکراین حمایت نظامی می‌کند. طی هفته های اخیر گزارش هایی در خصوص افزایش حضور نظامی روسیه در جوار مرزهای اوکراین منتشر شده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن همچنین بر هدف خود برای ایجاد «یک رابطه پایدار و قابل پیش بینی» با روسیه تأکید کرد و گفت که نشستی در ماه‌های آینده می‌تواند «طیف گسترده‌ای از مسائل » بین دو قدرت جهانی را برطرف کند.

کاخ کرملین نیز اعلام کرده است که جو بایدن در این تماس تلفنی به ولادیمیر پوتین گفته است که خواهان همکاری با روسیه بر سر مسائلی مانند کنترل تسلیحاتی، برنامه هسته ای ایران، موضوع افغانستان و تغییرات اقلیمی است.

کاخ کرملین تایید کرده است که جو بایدن پیشنهاد نشستی دو جانبه را مطرح کرده است، اما توضیحی در خصوص پاسخ ولادیمیر پوتین به رئیس جمهوری آمریکا در این باره ارائه نکرده است.