پیش‌بینی بارش شدید؛ هشدار وقوع سیل در ۱۰ استان و اعلام آماده‌باش در پنج استان ایران

در پی پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، وزارت نیرو اعلام کرد که به ۱۰ استان کشور هشدار وقوع سیل داده شده و وزارت کشور نیز از اعلام آماده‌باش در پنج استان غربی خبر داد.

در روزهای پایانی سال ۹۷، بارش شدید باران به وقوع سیل در استان گلستان انجامید، اما چنانکه سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده، بارش شدید باران در مناطق دیگر کشور کماکان ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان گفت که حدود ۱۰ استان هشدار سیل دریافت کرده‌اند.

به گفته آقای اردکانیان، استان‌های بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی، استان‌هایی هستند که هشدار دریافت کرده‌اند.

اگر چه آقای اردکانیان از استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان‌های در معرض خظر سیل نام نبرد، اما ستاد مدیریت بحران اعلام کرده که این استان، دهمین استانی است که با خطر سیل ر

روند امدادرسانی در روزهای نخست در استان گلستان با انتقادهای گسترده همراه شدروند امدادرسانی در روزهای نخست در استان گلستان با انتقادهای گسترده همراه شد

همزمان سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور نیز اعلام کرد که به دلیل “ورود سامانه بارشی قوی” در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، استانداران پنج استان کشور در وضعیت آماده‌باش هستند.

به گفته آقای سامانی، استان‌های لرستان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و ایلام، پنج استانی هستند که در وضعیت آماده‌باش هستند و در هر پنج استان، ستاد بحران تشکیل شده است.

وی به طور مشخص به عشایر، ساکنین روستاها و همچنین مسافرانی که در مناطق جنگلی و در نزدیکی رودخانه‌ها اتراق کرده‌اند، هشدار داد که حتما خبرهای مربوط به احتمال وقوع سیل در مناطق مختلف را دنبال کنند.

وضعیت بحرانی ناشی از سیل در گلستان موجب شد تا در روز شنبه، آیت‌الله خامنه‌ای با صدور دستوری نادر به ستاد کل نیروهای مسلح، از نظامیان بخواهد تا در صورت نیاز در کمکرسانی به سیل‌زدگان مشارکت کنند.

در پی این دستور، ابولفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که قرارگاهی ویژه برای کمکرسانی به سیل‌زدگان استان‌های گلستان و مازندران تشکیل شده تا نظامیان به این منطقه اعزام شوند.

هلال احمر می‌گوید که هفت هزار نفر را به شکل موقت اسکان داده استnهلال احمر می‌گوید که هفت هزار نفر را به شکل موقت اسکان داده است
سیل‌زدگان در استان گلستانسیل‌زدگان در استان گلستان

به گفته این مقام نظامی در حال حاضر یک هیات عالی‌رتبه نظامی نیز به منطقه اعزام شده که در منطقه شهر آق‌قلا در استان گلستان مستقر شده‌اند.

وضعیت کمکرسانی به سیل‌زدگان در استان گلستان با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شد. در پی این انتقادها، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران، مناف هاشمی استاندار گلستان را از سمت خود برکنار کرد.

آقای هاشمی به خاطر حضور در خارج از کشور همزمان با جاری شدن سیل در استان گلستان، مورد انتقاد شدید رسانه ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود.


ببنید:

یکی از منازل آسیب‌دیده در گلستانیکی از منازل آسیب‌دیده در گلستان

ضمن اینکه خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه روز یکشنبه گزارش داد که رئیس قوه قضائیه نیز دستور داده روند کمکرسانی بررسی شود.

به گزارش این خبرگزاری، ابراهیم رئیسی از رئیس سازمان بازرسی کشور خواسته است که به مناطق سیل‌زده برود و هرگونه “قصور یا تقصیر احتمالی از سوی هر یک از دستگاه‌ها چه در زمینه عدم پیش‌بینی‌های لازم که منجر به ایراد خسارت شده است و چه نقایض در کمک‌رسانی” را گزارش کند.

آنگونه که خبرگزاری فارس به نقل از معاون عملیات سازمان هلال احمر گزارش داده، از ابتدای کمکرسانی به سیل‌زدگان تاکنون، بیش از هفت هزار نفر به شکل موقت اسکان داده شده‌اند.

در عین حال خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از استاندار مازندران گزارش داده که در این استان، سطح آب فروکش کرده و زندگی در مناطق سیل‌زده به حالت عادی بازگشته است.

سیل‌زدگان در استان گلستان

You may also like...