بریتانیا هشدار داد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا سه‌شنبه هفته آینده (۳۱ اوت)، به معنی پایان خروج غیرنظامیان از این کشور است. دولت بریتانیا خواستار تمدید ضرب الاجل آمریکا است تا شهروندانش و همینطور افغان‌های در معرض خطر، به سلامت از افعانستان خارج شوند.

چرا بریتانیا نمی‌تواند فرودگاه کابل را بدون نیروهای آمریکا نگه دارد؟

بخش عمده نیروی انسانی و امکانات فنی برای امنیت فرودگاه کابل از جمله سامانه کنترل هوایی آن را، آمریکا تامین و اداره می‌کند.

گردآوری داده‌ها و ارائه اطلاعات و نظارت برای عملیات فرودگاه در دست ایالات متحده است و جایگزین کردن آن به زمان و منابع قابل توجه نیاز دارد.

به گفته ژنرال سر ریچارد بارونز فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، خارج کردن افراد مورد نظر از کابل بدون حمایت آمریکا بسیار دشوار است: “ما باید آماده خروج از فرودگاه باشیم در غیر این صورت باید آماده جنگ با طالبان شویم که من چنین گزینه‌ای را معتبر و عملی نمی‌بینم.”

به گفته این کارشناس نظامی، “اگر طالبان نخواهند هواپیماهای ما از این فرودگاه استفاده کنند، کافی است با پرتاب یک خمپاره، یک موشک، یک رگبار مسلسل خروج افراد ناممکن کنند.”

به گفته نیک رینولدز عضو اندیشکده سلطنتی امور دفاعی، حفاظت فرودگاه از حملات احتمالی هواپیماهای جنگنده یا هلیکوپترهای نظامی بسیار حیاتی است و در حال حاضر آمریکا این کار را بعهده دارد.

آقای رینولدز گفت حضور اندک هواپیماهای ترابری نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به این معنی است که این کشور به تنهایی “توان خارج کردن موثر” افراد از افغانستان را “زیر فشار زمان ندارد.”

چه کشورهایی در فرودگاه کابل نیرو دارند؟

آمریکا در حال حاضر با حدود ۶۰۰۰ نیرو در فرودگاه بین المللی حامد کرزی بیشترین حضور را دارد، ماموریت‌های گشت زنی بعهده آنهاست و هلی‌کوپترهای تهاجمی آمریکا آماده عملیات احتمالی هستند.

نفرات نظامی بریتانیا در فرودگاه کابل کمی بیش از ۱۰۰۰ نفرند که از جمله شامل تیپ ۱۶ هوابرد می‌شوند.

سایر کشورهای عضو ناتو مثل فرانسه ، آلمان و ترکیه نیز شمار معدودی نظامی در فرودگاه دارند و نروژ هم در فرودگاه یک بیمارستان صحرایی برپا کرده است.

به گفته ناتو حدود ۸۰۰ پیمانکار غیرنظامی نیز در کابل هستند که اکثر آنان به محوطه فرودگاه منتقل شده‌اند.

بریتانیا چه می‌خواهد؟

بریتانیا از ایالات متحده خواسته است پایان عملیات خارج کردن افراد از کابل را که قرار است ۳۱ اوت باشد به تعویق بیندازد.

جیمز هیپی معاون وزیر دفاع بریتانیا در امور نیروهای مسلح روز دوشنبه گفت حدود ۱۸۰۰ نفر “واجد شرایط” یا دارنده گذرنامه بریتانیا هنوز در افغانستان هستند. بعلاوه، بریتانیا می‌خواهد ۲۲۷۵ شهروند افغان را که برای نهادهای بریتانیایی کار کرده‌اند از افغانستان خارج کند.

به گفته آقای هیپی بریتانیا در نظر داشت تعداد بیشتری از “اعضای جامعه مدنی افغانستان را که مایل بودهند افغانستان را ترک کنند از آن کشور خارج کند.”

نظامیان بریتانیا
نفرات نظامی بریتانیایی در افغانستان برای ادامه عملیات تخلیه کافی نیست و آنها به امکانات دیگر آمریکا نیز نیاز دارند

بریتانیا از ده روز پیش تاکنون بیش از ۹۰۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده و پروازهای بیشتری را برای خارج کردن دیگران در نظر گرفته است.

با این حال بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به صراحت گفته است که وقتی نیروهای آمریکایی کابل را ترک کنند، “ما هم مجبوریم برویم.”

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا دیروز پس از نشست اضطراری رهبران هفت کشور پیشرفته جهان گفت: “شرط اول ما که بر آن پافشاری کردیم تمدید امنیت خروج افراد بعد از ۳۱ اوت است، یعنی تمدید مرحله اول خروج برای کسانی که خودشان مایل به خروج از افغانستان هستند.”

آمریکا چه گفته است؟

یک مقام دولت آمریکا تاکید کرده که جو بایدن به ضرب‌الاجل ۳۱ اوت که مورد نظر طالبان است پایبند است.

رئیس‌جمهور آمریکا دیروز گفت نیروهای این کشور به نحوی عمل می‌کنند که در ضرب‌الاجل اعلام شده از افغانستان خارج شوند و “هرچه زودتر به این عملیات پایان دهیم بهتر است.”

به گزارش رسانه‌ها، خروج نفرات نظامی آمریکا از افغانستان آغاز شده است.

البته جو بایدن پیشتر گفته بود “همه تلاش خود را می‌کند تا متحدان، همکاران و شهروندان افغان را که به دلیل ارتباط با آمریکاییان ممکن است هدف طالبان قرار گیرند، به سلامت از افغانستان خارج کند.

به گفته نیک رینولدز دولت‌های آمریکا و بریتانیا اولویت‌های کاملا متفاوتی دارند: “اولویت بریتانیا این است که تا حد ممکن شهروندان خود و افغان‌های در معرض خطر را از افغانستان خارج کند و جدول زمانی را یک موضوع ثانوی می‌داند، اولویت اصلی آمریکا این است که نیروهایش تا ضرب‌الاجل مورد نظر یعنی ۳۱ اوت از افغانستان خارج شده باشند.”

طالبان چه می‌کنند؟

طالبان دیروز گفتند زمان کافی برای خروج اتباع خارجی قبل از مهلت مقرر وجود دارد اما هشدار دادند که “اجازه نمی‌دهند” شهروندان افغانستان از این کشور خارج شوند.

طالبان هشدار داده‌اند که ضرب‌الاجل ۳۱ اوت را که آمریکا تعهد کرده “خط قرمز” خود می‌دانند و ماندن نظامیان خارجی بعد از این تاریخ را ادامه اشغال افغانستان می‌بینند.

آنها در مورد عواقب احتمالی تمدید این ضرب‌الاجل هشدار داده‌اند.