چرا بیش از یک میلیون نفر با معترضان سرخ‌پوست ابراز همبستگی کردند؟

بیش از ۱.۴ میلیون نفر با “اعلام حضور” در فیسبوک از معترضان به ساخت یک خط لوله جدید در استندینگ راک حمایت کرده‌اند. استندینگ راک منطقه‌ای اختصاصی است که به قبیله “سرخ‌پوستان سو” تعلق دارد و در ایالت داکوتای شمالی واقع شده.
فعالان اجتماعی می‌گویند این خط لوله می‌تواند با آلوده کردن منابع آب در منطقه زندگی ساکنان این قبیله را به خطر بیاندازد.
استفاده احتمالی پلیس از شبکه‌های اجتماعی برای ردیابی معترضان باعث نگرانی آن‌ها شد و به بحث‌ها بر سر حریم خصوصی در دنیای مجازی دامن زد.
دلیل اعلام حضور این همه آدم در فیسبوک چه بود؟
هدفشان گیج کردن پلیس بوده است.
به گمان آنها نیروهای پلیس محلی دارند با استفاده از موقعیت مکانی افراد در فیسبوک نام و مشخصات فعالان معترض به این خط لوله را جمع‌آوری می‌کنند.
ثبت موقعیت مکانی به کاربران اجازه می‌دهد تا در نقطه مشخصی “اعلام حضور” کنند و عکس‌ها و ویدیوهای مربوط را به آن ضمیمه کنند.
فعالان اجتماعی از مردم خواسته بودند تا با “اعلام حضور” ساختگی در فیسبوک باعث گیج شدن پلیس و اختلال در ثبت هویت و تعداد معترضان واقعا موجود در محل شوند.
استندینگ راک
2
منتقدان می‌گویند پلیس در برخورد با معترضان دست به خشونت بی‌دلیل زده
این درخواست از طریق برخی حامیان در فیسبوک مطرح شد.
توسط شخصی در ایالت کارولینای شمالی در فیسبوک قرار چنین متنی منتشر کرد: “اداره پلیس استان مورتون دارد با استفاده از اعلام حضور افراد در فیسبوک معترضان حاضر در استندینگ راک را شناسایی می‌کند تا بلکه بتواند با هدف قرار دادن آن‌ها در کار اردوگاه‌های عبادتی اختلال ایجاد کند.”
“برای همین محافظان آب از همه می‌خواهند که با اعلام حضور در استندینگ راک باعث گیج شدن پلیس شوند.”
اما پلیس چه می‌گوید؟
پلیس هرگونه استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ردیابی معترضان را رد می‌کند.
وبسایت “اسنپس” که شایعات اینترنتی را بررسی می‌کند، می‌گوید با پلیس محلی تماس گرفته ولی آن‌ها استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای چنین کاری را تکذیب کرده‌اند.
در این وبسایت آمده که “یکی از افسران به ما گفت که این داده مشخص از نظر اطلاعاتی کاملا بی‌ارزش است”.
این سایت اضافه می‌کند که “اگر نیروهای پلیس از موقعیت جغرافیایی دستگاه‌های سیار استفاده می‌کردند، اعلام حضور ساختگی باعث گیجی و سردرگمی آن‌ها نمی‌شد.”
استندینگ راک
3
این وبسایت مشخص نمی‌کند که منشاء اصلی این ادعا چه کسی بوده.
آیا استفاده پلیس از فیسبوک برای نظارت بر معترضان جدی است؟
اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا ماه گذشته گزارش داد که پلیس برای ردیابی معترضان در جریان شورش‌های بالتیمور و فرگوسن از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده بود.
این اتحادیه می‌گوید پلیس اطلاعات لازم را از شرکتی به نام “جیوفیدیا” در شیکاگو تهیه کرده بود. به گفته این اتحادیه، این سبک نظارت می‌تواند “به شکل نامتناسبی بر اقلیت‌های نژادی اعمال شود”.
آن‌ها همچنین از مدیران شبکه‌های اجتماعی خواستند که دسترسی چنین شرکت‌هایی به اطلاعات خصوصی مردم را محدود کنند.
فیسبوک، اینستاگرام و توییتر حالا مانع دسترسی جیوفیدیا به چنین اطلاعاتی شده‌اند.
دلیل اعتراضات چیست؟
این خط لوله ۳/۷ میلیارد دلاری با اعتراض گسترده ساکنان ایالت داکوتای شمالی روبه‌رو شده که سعی کرده‌اند ساخت آن را متوقف کنند. در این میان نقش “قبیله سرخ‌پوستان سو” از بقیه برجسته‌تر بوده.
اعضای این قبیله می‌گویند که این خط لوله قرار است از زمین‌هایی عبور کند که یا مدفن اجدادشان است یا ارزش باستان‌شناسی دارد. احتمال آلودگی منابع اصلی آب این قبیله هم وجود دارد.
فعالان محیط‌زیستی هم با قبیله سو اعلام همبستگی کرده‌اند و گفته‌اند که ظرفیت روزانه ۵۷۰٫۰۰۰ بشکه نفت خام این خط لوله باعث افزایش شدید انتشار گازهای گل‌خانه‌ای می‌شود.
اما شرکت سازنده این خط لوله می‌گوید که این پروژه وضع اقتصادی منطقه را بهتر خواهد کرد و از حمل جاده‌ای یا ریلی نفت امنتر است.
چطور با معترضان برخورد شده؟
منتقدان می‌گویند که پلیس در برخورد با معترضان دست به خشونت بی‌دلیل زده.
استندینگ راک
4
معترضان می‌گویند این خط لوله ممکن است منبع اصلی آب قبیله را آلوده کند
آن‌ها برخورد پلیس با معترضان در داکوتای شمالی را با تبرئه هفت عضو گروه مسلحی مقایسه می‌کنند که به مدت ۴۱ روز منطقه‌ای محافظت‌شده در ایالت اورگن را در اعتراض به مالکیت دولتی اراضی اشغال کرده بودند.
بعضی از سرخ‌پوستان با انتقاد از این حکم گفته‌اند که با معترضان اورگن به خاطر این‌که سفیدپوست بوده‌اند تخفیف ویژه گرفته‌اند.
سرخ‌پوستان حاضر در استندینگ راک می‌گویند که هیچ وقت دست به اسلحه نخواهند برد.
با وجود این پلیس علیه معترضان از سگ، افشانه فلفل، و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرده. بعضی از معترضان از ناحیه صورت مورد اصابت این گلوله‌ها قرار گرفته‌اند. در عین حال در حدود ۱۵۰ نفر هم بازداشت شده‌اند.
خوپاکلپیت، از فعالان سرخ‌پوست حاضر در استندینگ راک، به روزنامه گاردین گفت: “اگر ما سرخ‌پوستان هم مثل گروه اورگن مسلح بودیم، تا الان همه ما را کشته بودند.”
در گذشته چه برخوردی با سرخ‌پوستان شده؟
در طول تاریخ برخورد بسیار خشنی با سرخ‌پوستان شده.
استعمارگران اسپانیایی، بریتانیایی و فرانسوی جنگ‌های خونینی با قبایل سرخ‌پوست داشته‌اند. و با گسترش ایالات متحده به غرب، نبردهای سختی میان مهاجران و زمین‌داران از یک طرف و قبایل سرخ‌پوست از طرف دیگر در سراسر قاره درگرفت.
در زمان ایجاد ایالات مختلف آمریکا، دولت مرکزی با قبایل مختلف بر سر زمین به توافق رسید. برای این زمین‌های اختصاصی معاهده‌هایی بین دولت و قبایل امضا شد و این قبایل برای اداره این زمین‌ها اختیار تام داشتند.
بنا بر ادعای سرخ‌پوستان سو، این اعتراضات در محدوده‌ای برگزار می‌شود که طبق معاهده سال ۱۸۵۱ به آن‌ها تعلق دارد. البته این معاهده بعدها زیر پا گذاشته شد. پلیس می‌گوید که آن‌ها زمین‌های خصوصی را اشغال کرده‌اند.
دولت مرکزی در ماه سپتامبر موقتا احداث خط لوله زیر رودخانه میزوری در نزدیکی استندینگ راک را متوقف کرد. با این‌که این دستور تا اطلاع ثانوی لازم‌الاجرا است، بقیه مسیر را شامل نمی‌شود و کارهای احداث این خط لوله ادامه پیدا کرده.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com