گزارش‌ها حاکی از آن است که چند وب سایت مذهبی شیعه و مرتبط با ایران، در جمهوری آذربایجان غیرقابل دسترسی شده‌اند. همزمان گزارش شده که وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان با هم تلفنی صحبت کرده اند.

بی بی سی ورود به برخی از این وب سایت ها را بررسی کرده و غیرقابل دسترس شدن آنها را در روز اول آبان (۲۳ اکتبر) تایید می‌کند.

به جز از دسترس خارج شدن این وب سایت ها، وب سایت خبری باکوپست می گوید “وب سایت‌ها و مجموعه های مذهبی که ایدئولوژی نظام جمهوری اسلامی ایران را ترویج می کنند و در کانال های یوتیوب برای جمهوری آذربایجان پخش می شوند هم مسدود شده اند”.

پیش از این عباس موسوی سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفته بود سالنی که ایرانیان برای برگزاری نماز از آن استفاده می‌کردند از سوی مقام‌ها مهر و موم شده است. پیشتر گزارش هایی درباره خبر بسته شدن دفتر علی‌اکبر اجاق‌نژاد، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان منتشر شده بود.

ترکیه چه رویکردی به تنش میان تهران و باکو دارد؟

روابط ایران و جمهوری آذربایجان مدتی است که متشنج شده است.

جمهوری آذربایجان با دستگیری دو راننده کامیون ایرانی گفته بود که رانندگان سال هاست برای رفتن به ارمنستان به طور غیرقانونی از خاک جمهوری آذربایجان عبور می کردند و از این پس از باید مالیات بدهند.

در برابر ایران جمهوری آذربایجان را متهم می کند که با همکاری نظامی با اسرائیل، این کشور را به نزدیکی مرزهای شمالی ایران رسانده است و به دنبال آن دست به یک مانور نظامی کم سابقه در نزدیکی مرزهای خود با جمهوری آذربایجان زد.

الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان چنین اقدامی را رد کرده است. این کشور دو راننده ایرانی را به تازگی آزاد کرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران امروز اول آبان (۲۳ اکتبر) در تماس تلفنی با همتای آذری خود از آزادی دو راننده ایرانی بازداشتی در جمهوری آذربایجان “تمجید” کرده و این کار را “اقدامی سازنده توصیف کرده که می‌تواند فضای لازم را جهت حل و فصل سوتفاهمات” فراهم کند.

به نظر می رسد که تنش ها بین ایران و آذربایجان رو به فروکش کردن است اما اختلافات قدیمی که عمدتا بر سر مسائل ایدئولوژیک بوده، باقی مانده است.