وزارت خارجه آمریکا در چهاردهمین سالروز «ربوده شدن» رابرت لوینسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی در جزیره کیش، با انتشار بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست که درباره سرنوشت وی پاسخ‌های «معتبر» ارائه کند.

این بیانیه که روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند منتشر شد می‌افزاید که ایران ۱۴ سال پیش آقای لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی، همسر، پدر و پدربزرگی محبوب را ربود و در همین زمینه ایالات متحده دو مامور عالی‌رتبه نظامی و امنیتی ایران را که در عملیات ربودن، حبس و احتمالا مرگ آقای لوینسون مشارکت داشتند، تحریم کرد.

وزارت خارجه آمریکا با بیان این‌که پرونده آقای لوینسون هنوز بسته نشده، از تهران خواسته است پاسخ‌های معتبری بدهد که نهایتا چه بر سر آقای لوینسون آمده و اگر به‌صورت غیرعادلانه زندانی است، فورا وی را آزاد کند.

به گفته دستگاه دیپلماسی آمریکا، «بازداشت‌های غیرعادلانه با انگیزه‌های سیاسی فورا باید پایان یابد».

رابرت لوینسون زمستان سال ۸۵ پس از پرواز از دوبی به جزیره کیش ناپدید شد. وزارت خارجه آمریکا برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به یافتن او شود ۲۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

ایالات متحده ۲۴ آذر امسال محمد باصری و احمد خزایی، از مقام‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را در همین زمینه تحریم کرد.

آمریکا می‌گوید تمام مدارکی که این کشور تاکنون جمع‌آوری کرده است نشان می‌دهد که لوینسون احتمالاً در اسارت درگذشته است.

آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که دیروز با خانواده آقای لوینسون گفت‌وگو کرده و آن‌ها کماکان خواستار توضیح درباره سرنوشت این مامور سابق اف‌بی‌آی هستند.

خانواده لوینسون اوایل سال گذشته میلادی اعلام کرد با توجه به اطلاعاتی که مقامات آمریکایی به آن‌ها داده‌اند، باور دارند که او زمان بازداشت در ایران مرده است.

ایران این خبر را تکذیب کرده و مدعی هست آقای لوینسون سال‌ها پیش کشور را ترک کرده است.

دادگاهی در ایالات متحده مهرماه امسال حکم داد که ایران باید ۱.۴ میلیارد دلار خسارت به خانواده آقای لوینسون بپردازد.