جمعی از بازنشستگان کارگری در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم توجه به مطالبات‌شان مقابل ادارات تامین اجتماعی استان‌های مختلف ایران تجمع کردند.

کانال‌های “اتحاد بازنشستگان” در تلگرام نیز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داد که در تهران دستکم سه نفر از دو زن که از سخنرانان بودند، بازداشت شدند.

اتحادیه آزاد کارگران می گوید از هویت این دستگیر شدگان اطلاعی در دست نیست.

این چهارمین تجمع سراسری بازنشستگان از آغاز سال جدید شمسی است.

معترضان در استان‌های مختلف از جمله کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، تهران، اصفهان، البرز، کرمان، قزوین و خراسان رضوی به خیابان آمده‌اند.

افزایش مستمری و همچنین اجرای صحیح قانون همسان‌سازی حقوق و رفع تبعیض میان بازنشستگان صندوق‌های تامین اجتماعی و صندوق‌های لشکری و کشوری از جمله خواسته‌های اصلی بازنشستگان معترض است.

سال گذشته، دولت به مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که قانون متناسب‌سازی حقوق با اختصاص بودجه مورد نیاز در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.

بازنشستگان معترض در تجمع‌های امروز خود شعار می‌دادند: “بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد”، “دست‌های ما خالیه وضع شما عالیه”، “تامین اجتماعی خجالت خجالت”.

انتقاد از بازداشت‌ها و برخوردهای امنیتی

آنها همچین با شعار “همکار “اسماعیل گرامی آزاد باید گردد” و “همکار بازنشسته آزاد باید گردد” از برخوردهای امنیتی انتقاد کردند.

اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته و از فعالان حقوق بازنشستگان ۱۴ فروردین ماه در منزلش بازداشت شده بود. او ۱۷ اسفند سال هم در جریان تجمع بازنشستگان بازداشت و ساعتی بعد آزاد شد.

گفته می‌شود دو هفته پیش، بازداشت او پس از آن رخ داد که گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی از او خواسته بودند تجمع امروز یکشنبه را لغو کند.

دو تجمع سراسری بازنشستگان در ۲۶ بهمن‌ و ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۹ با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود

.