به گفته یکی از مقام‌های گمرک ایران، روز جمعه بزرگترین محموله واکسن کرونا با بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دز واکسن چینی سینوفارم وارد کشور شد.

به گزارش ایرنا مهرداد جمالی ارونقی، معاون فنی گمرک ایران گفت که این چهل و چهارمین محموله‌ای است که از طریق مجاری رسمی وارد کشور شده است.

عمده محموله‌های واکسن که تا امروز وارد ایران شده‌اند شامل تولیدات کشورهای روسیه و چین هستند که یا به ایران فروخته شده‌اند، یا اینکه به عنوان کمک بشردوستانه در اختیار ایران قرار گرفته‌اند.

پایان پست Twitter, 1

از دی‌ماه سال گذشته که صلیب‌ سرخ آمریکا اعلام کرده بود ۳۵۰ هزار دز واکسن فایزر به ایران اهدا کرده است، آیت‌الله خامنه‌ای واردات “واکسن انگلیسی و آمریکایی” را ممنوع کرد.

اما در هفته‌های اخیر و با اوج گرفتن تعداد مبتلایان و جان‌باختگان، رسانه‌های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی گزارش دادند که واردات “واکسن‌های انگلیسی و آمریکایی” ممنوع نیست.

در عین حال همچنان به نوشته این رسانه‌ها، واردات واکسن از کشورهای بریتانیا و آمریکا به ایران ممنوع است.

این دستور آقای خامنه‌ای موجب می‌شود تا دولت‌های بریتانیا و آمریکا، یا سازمان‌های خیریه مانند صلیب‌ سرخ در این کشورها نتوانند به شکل مستقیم به ایران واکسن اهدا کنند.

دولت بریتانیا اهدای واکسن‌های کرونا را از مرداد ماه آغاز کرده است

منبع تصویر، GOV.UK

توضیح تصویر، دولت بریتانیا اهدای واکسن‌های کرونا را از مرداد ماه آغاز کرده است

بر اساس بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، اهدای واکسن از سوی این کشور به کشورهای دیگر از روز ششم مردادماه آغاز شده است. در نخستین روز، ۹ میلیون واکسن از بریتانیا به کشورهای اندونزی، جامائیکا و کنیا ارسال شدند.

بریتانیا تعهد کرده که تا تابستان سال آینده، ۱۰۰ میلیون دز واکسن به کشورهای دیگر اهدا کند.

دولت آمریکا نیز می‌گوید که تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دز به کشورهای دیگر کمک کرده است و همچنین ۵۰۰ میلیون دز واکسن فایزر را تنها برای کمک به دیگران پیش‌خرید کرده است.

علاوه بر این، سازمان‌های خیریه بسیاری در حال جمع‌آوری کمک برای خرید واکسن و ارسال به کشورهایی هستند که وضعیت شیوع کرونا در آنها وخیم است، یا از نظر واکسیناسیون از دیگر کشورهای دنیا عقب هستند.

در ایران، صف‌های طویل برای واکسن کرونا خود به منشاء نگرانی برای شیوع بیشتر این ویروس تبدیل شده است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، در ایران، صف‌های طویل برای واکسن کرونا خود به منشاء نگرانی برای شیوع بیشتر این ویروس تبدیل شده است

در روز ۲۰ مرداد، دکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، دولت را متهم کرد که به دلیل نگرانی از هزینه واردات واکسن، دستوری برای خرید واکسن صادر نکرد.

او در عین حال افزود که در نهایت، هزینه‌های داروهای وارداتی از هزینه احتمالی واردات واکسن بیشتر شده است.

به گفته‌ آقای زالی، ایران آمارهای واقعی مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را از سازمان بهداشت جهانی مخفی کرده است.

او گفت: “کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم.”

همزمان برخی دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی، تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران را دلیل کمبود واکسن در ایران اعلام کردند.

واکسن‌های کووکس

سهمیه ایران در چارچوب طرح جهانی کووکس، ۱۶ میلیون ۸۰۰ هزار دز است که واردات این واکسن‌ها نیز به کندی پیش می‌رود.

روز پنج‌شنبه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که سرانجام سومین محموله از مجموعه واکسن‌های کووکس وارد ایران شدند.

پایان پست Twitter, 2

به گفته سازمان بهداشت جهانی در این محموله نزدیک به یک و نیم میلیون دز واکسن آسترازنکا به نمایندگان وزارت بهداشت ایران تحویل داده شد.

در حال حاضر ایران یکی از پایین‌ترین نرخ‌های واکسیناسیون در جهان را دارد.

روز ۱۰ شهریور (چهارشنبه هفته جاری)، دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر جدید بهداشت وعده داد که واکسیناسیون کرونا در ایران تا بهمن امسال به پایان برسد.

او همچنین وعده داد که تا پایان مهرماه، ۴۰ تا ۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا به ایران وارد شود.