چهره نظامی شهرها در آستانه سالگرد مهسا؛ هراس حکومت از مردم ایران آشکارتر شد

Screen Shot 2023-09-13 at 3.37.28 PM

هم‌زمان با تشدید فضای امنیتی در بسیاری از شهرهای ایران، از جمله تهران و کرج، گزارش‌ها حاکی از اعزام و استقرار هزاران نیروی سپاه پاسداران، یگان ویژه، و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در خیابان‌ها و میدان‌های شهرهای سقز، سنندج، مریوان، مهاباد، بوکان، کرمانشاه، جوانرود، ایلام، آبدانان، و میاندوآب است. هم‌زمان، مقام‌های جمهوری اسلامی اعزام هزار نیروی ویژه به سقز، از ترس حضور گسترده مردم در آرامستان آیچی در سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی، گزارش شده است. سقز شهر زادگاه مهسا امینی است و آرامگاه او نیز در همین شهر است.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داد که در روزهای اخیر، دستگاه‌های نظامی و انتظامی  جمهوری اسلامی برای «سرکوب اعتراضات احتمالی در سالگرد مهسا امینی و آغاز خیزش زن، زندگی آزادی» دست به انتقال گسترده نیرو از مراکز استان‌ها و استان‌های همسایه به شهرهای سقز، بوکان، مهاباد، مریوان زده‌اند.

این سایت حقوق بشری همچنین ویدئویی از نقل‌وانتقال گسترده نیروهای سپاه پاسداران از ارومیه به شهرهای گوناگون کردستان و به‌ویژه شهر مهاباد منتشر کرد.

در این ویدئو، که تصویرهایی از نقل‌وانتقال نیروهای سپاه پاسداران در عصر سه‌شنبه ۲۱ شهریور را نشان می‌دهد، کاروانی از خودروهای نظامی سپاه پاسداران از ارومیه به سمت مهاباد در حال حرکت‌اند.

همچنین، ویدئویی دیگر از گشت‌زنی این نیروها در مهاباد منتشر شده است که نشان می‌دهد نیروهای سپاه پاسداران در میدان‌های اصلی این شهر مستقر شده‌اند و تعدادی از این نیروها نیز سوار بر خودروهای وانت در خیابان‌های مهاباد در حال گشت‎‌زنی‌اند.

نیروهای امنیتی در شهر مهاباد همچنین اقدام به نصب یک دروازه آهنی بزرگ در ورودی آرامستان این شهر، محل مزار شماری از معترضان کشته‌شده، کردند.

هم‌زمان، سایت حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که نیروهای سپاه پاسداران ایست‌های بازرسی در جای‌جای شهر سنندج برقرار کرده‌اند. به گزارش هه‌نگاو این نیروها از شامگاه سه‌شنبه در سه‌راه وَن، واقع در محله ویلاشهر سنندج، یک ایست بازرسی جدید مستقر کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، نیروهای سپاه در این ایست بازرسی و دیگر ایست‌های بازرسی‌ که در شهر سنندج برقرار کرده‌اند، ضمن متوقف کردن شهروندان و خودروها، خودروها را تفتیش کامل می‌کنند و حتی «تلفن‌های همراه سرنشینان» خودروها را بازرسی می‌کنند.

بنا بر همین گزارش‌ها، در استان ایلام نیز از  شامگاه سه‌شنبه ٢١ شهریور نیروهای مسلح حکومتی به شکل گسترده، به‌ویژه در شهر آبدانان، مستقر شده‌اند.

شمار نیروهای انتظامی و همچنین نیروهای سپاه پاسداران مستقر در این شهرها بسیار زیاد گزارش شده و گفته شده است که «این نیروها با ده‌ها خودرو وارد این شهرها به‌ویژه شهر آبدانان شده» و شروع به گشت‌زنی و ایجاد پست‌های ایست بازرسی کرده‌اند.

در ویدئوی دیگری که از نقل‌وانتقال نیروهای نظامی و امنیتی منتشر شده است، تعدادی از خودروهای یگان ویژه در حال ورود به شهر میاندوآب در آذربایجان غربی دیده می‌شود.

در استان کرمانشاه نیز، به‌ویژه در شهرهای کرمانشاه و جوانرود، نیروهای سپاه پاسداران و همچنین نیروهای یگان ویژه فراجا مستقر شده‌اند. فضای شهر بوکان نیز که در خیزش سراسری سال گذشته از کانون‌های اعتراضی در این استان بود، به‌شدت امنیتی گزارش شده است.

گسترده‌ترین میزان استقرار نیرو و شدیدترین فضای امنیتی که دستگاه‌های نظامی و انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایجاد کرده‌اند در شهر سقز، زادگاه و محل دفن مهسا امینی، گزارش شده است.

علاوه بر استقرار گسترده نیروهای حکومتی در خیابان‌ها و میدان‌ها در این شهر، شمار چشمگیری نیرو از استان‌های دیگر وارد شهر شده‌اند.

بنا بر گزارش سایت هه‌نگاو، «تا کنون دست‌کم هزار تن از نیروهای یگان ویژه» از شهرهای دیگر ایران به سقز اعزام و در این شهر مستقر شده‌اند.

آرامستان آیچی سقز روز ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ شاهد خاک‌سپاری مهسا (ژینا) امینی و حضور گسترده مردم در این مراسم بود، مراسمی که در آن مردم با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند که در ادامه به شعار اصلی خیزش سراسری تبدیل شد.

در مراسم چهلم مهسا امینی نیز هزاران تن از مردم سقز و دیگر شهرهای ایران شرکت کردند و آن را به یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌ها علیه جمهوری اسلامی تبدیل کردند.

از همین رو، مقام‌ها و دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با بازداشت‌های گسترده و ایجاد فضای امنیتی در بسیاری از شهرها و به‌ویژه در سقز در صددند از اوج‌گیری دوباره خیزش سراسری جلوگیری کنند.

آن‌ها همچنین با اعمال فشار بر خانواده مهسا امینی در پی جلوگیری از برگزاری مراسم سالگرد بر مزار او در آرامستان آیچی هستند و هفته گذشته نیز صفا عائلی، دایی جوان مهسا امینی، را بازداشت کردند.

با این حال، مژگان افتخاری و امجد امینی، مادر و پدر مهسا امینی، شامگاه ۱۷ شهریور با انتشار متنی اعلام کردند که در «سال‌یاد شهادت» فرزندشان، بر آرامگاه او در آرامستان آیچی سقز «مراسم سنتی و مذهبی سالگرد ژینا» را برگزار می‌کنند.

آنها در پیام خود افزودند: «ما خانواده ژینا، مانند هر خانواده داغ‌دیده‌ای، در سال‌یاد شهادت فرزند دلبندمان ژینا (مهسا) امینی، بر مزار آن عزیز سفرکرده گرد هم آمده و مراسم سنتی و مذهبی سالگرد را برگزار می‌كنیم.»

مژگان افتخاری و امجد امینی در بخشی از پیام خود تاکید کردند که «ضمن گرامیداشت هم‌دردی‌ها و دغدغه‌های ارزشمند همشهریان عزیز، همگان را به پرهیز از هرگونه کنش خشونت‌‌آمیز و واکنش در برابر آن دعوت می‌کنیم.»

هم‌زمان، شبکه حقوق بشر کردستان از قول یکی از نزدیکان خانواده مهسا امینی از «چهار بار احضار و بازجویی امجد امینی، پدر مهسا امینی، توسط اداره اطلاعات سقز در دو هفته اخیر» گزارش داد.

طبق این گزارش، در تازه‌ترین مورد احضار، «روز دوشنبه ۲۰ شهریور امجد امینی به‌صورت تلفنی به ستاد خبری اداره اطلاعات سقز احضار و پس از حضور در این نهاد امنیتی، برای یک ساعت مورد بازجویی قرار گرفته است.»

این سایت حقوق بشری در خصوص محتوای بازجویی‌ها از پدر مهسا امینی افزود: «بازجویان اداره اطلاعات امجد امینی را تحت فشار قرار داده‌اند تا پیامی را که او و مژگان افتخاری برای برگزاری مراسم سالگرد مهسا (ژینا) امینی منتشر کردند تکذیب کنند.»

در این گزارش همچنین آمده است که مقام‌های وزارت اطلاعات پدر مهسا امینی را «تهدید کرده‌اند که در صورت فعالیت و انتشار پیامی از سوی هر یک از اعضای خانواده در فضای اجتماعی و حضور بر مزار ژینا در سالگرد او، فرزند دیگرشان اشکان امینی را بازداشت خواهند کرد.»

دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران پیش‌تر و در چند هفته اخیر از ترس اوج‌گیری خیزش سراسری در سالگرد قتل حکومتی مهسا امینی، ده‌ها تن از خانواده‌های دادخواه، معترضان، فعالان مدنی، و فعالان حقوق زنان را بازداشت کرده‌اند.