ایلان ماسک می‌گوید پروژهٔ اینترنت ماهواره‌ای استارلینک فضای زیادی در مدار زمین اشغال نکرده است.

این اظهارنظر او پس از آن عنوان شد که رئیس آژانس فضایی اروپا ادعا کرد آقای ماسک برای صنعت فضانوردی تجاری “قانون وضع می‌کند” و چین هم به سازمان ملل شکایت کرده است که ایستگاه فضایی‌اش برای اجتناب از برخورد با ماهواره‌های استارلینک ناچار به تغییر مسیر شده است.

ایلان ماسک در گفتگو با فایننشال تایمز گفت جای کافی برای “ده‌ها میلیارد” ماهواره در مدار‌های اطراف زمین وجود دارد. “فضا چنان عظیم است که ماهواره‌ها در برابر عظمت آن چیزی نیستند”.

اما قوانین فرستادن ماهواره به فضا چیست و چه کسی آن را وضع می‌کند؟

چه کسی می‌تواند شیئی به فضا بفرستد؟

تاکنون فقط یک پاسخ برای این پرسش وجود داشت، خود کشور‌ها. وقتی انسان‌ یا ماهواره‌هایی به فضا فرستاده می‌شود آژانس‌های فضایی هر کشور یا گروهی از کشور‌ها هستند که از چگونگی و راه و رسم آن خبر دارند و پول کافی هم برای این کار دارند.

در سال‌های اخیر، شرکت‌های خصوصی مانند شرکت اسپیس ‌ایکس ایلان ماسک و شرکت بلو اوریجین متعلق به جف بزوس نقش مهمی در فضا پیدا کرده‌اند و فرسته‌هایی که به فضا فرستاده می‌شوند هر سال بیشتر می‌شود. برای بعضی کشور‌ها و آژانس‌های فضایی جهان این مشکل بزرگی است.

قوانین پرتاب به فضا چیست؟

اختر‌شناسان نگران آلودگی نوری ماهواره‌های نزدیک به مدار زمین هستند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

اختر‌شناسان نگران آلودگی نوری ماهواره‌های نزدیک به مدار زمین هستند

سفر فضایی بر اساس معاهدات بین‌المللی و قوانین خاص هر کشور انجام می‌شود.

معاهدات و پیمان‌نامه‌های بین‌المللی توافق‌هایی است که بین کشور‌ها انجام گرفته است. در مورد فضا پیمان ماورای جو که در سال ۱۹۶۷ به امضا رسید از مهم‌ترین آنهاست. در این پیمان آمده است که هر کشور مسئول فعالیت‌های دولت و شرکت‌های خصوصی این کشور در فضاست.

اما پیمان ماورای جو همهٔ موارد مربوط به فضا را در‌بر ندارد. برای مثال سرنوشت زباله‌های فضایی روشن نیست و به نظر نمی‌رسد شامل هیچ قانون بین‌المللی شوند.

در مورد استارلینک ایلان ماسک، کمیسیون ارتباطات فدرال (اف‌سی‌سی) ایالات متحده به شرکت اسپیس ایکس مجوز ارسال هزاران ماهوارهٔ استارلینک را داده است.

حالا ماجرای اختلاف بر سر استار‌لینک چیست؟

در عکسی با نوردهی طولانی ماهواره‌های استارلینک را در حال عبور از فراز مجارستان می‌بینیم

منبع تصویر، EPA/PETER KOMKA HUNGARY OUT

در عکسی با نوردهی طولانی ماهواره‌های استارلینک را در حال عبور از فراز مجارستان می‌بینیم

نگرانی‌هایی دربارهٔ استارلینک وجود داشته است. برخی دانشمندان معتقدند این حجم عظیم از ماهواره‌ها در فضا باعث می‌شود مشاهدهٔ اجرام آسمانی دیگر در آسمان شب مشکل شود و در پاسخ ایلان ماسک گفته است از کارشناسان اسپیس‌ ایکس می‌خواهد تا ماهواره‌ها را کم‌نور‌تر بسازند.

اما نگرانی فعلی این است که استارلینک تهدیدی برای سایر ماهواره‌ها در فضا باشد. چین اعلام کرده است که ایستگاه فضایی‌اش امسال دو بار خطر “برخورد نزدیک” با استارلینک داشته است.

آژانس فضایی اروپا نگران این است که ایلان ماسک با ارسال ناگهانی این همه ماهواره به فضا جایی برای ماهواره‌های دیگر باقی نگذارد.

استدلال ایلان ماسک این است که فضا چنان بی‌انتهاست که این مسائل در برابر آن هیچ است. او می‌گوید:”چند هزار ماهواره در برابر بزرگی فضا عددی نیست. درست مثل چند هزار خودرو بر روی زمین است، هیچ به چشم نمی‌آید”.