چگونه بهبود روابط ایران و عربستان مردم قشم را امیدوار کرد؟

۰

سال‌ها وضع تحریم‌ علیه ایران بر اقتصاد و سیاست کشور تاثیرگذار بوده است. با این حال در جزیره قشم، مردم همچنان می‌توانند به کالاهایی از برندهای بزرگ جهانی دست پیدا کنند و به سطح محدودی از تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس خوش‌بین باشند.

بالا و پایین شدن نرخ ارز به دنبال تحولات سیاسی در سال‌های گذشته بر زندگی مردم و تجار جزایر جنوبی ایران تاثیرگذار بوده است.

در سواحل جنوبی ایران، بازرگانان قشم از نزدیک شاهد تغییرات منطقه‌ای هستند. تغییراتی که در آینده کسب و کار و تجارت آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

محمد بازماندگان خرده فروش ۵۰ ساله، از دوبی لوازم برقی وارد می‌کند. او می گوید: «مهمترین چیز در زندگی داشتن روابط خوب با همسایگان است.»

او از زمانی که دولت ایران روابط دیپلماتیک خود را با ریاض پس از توقف هفت ساله از سرگرفته است، تحولات را دنبال می‌کند. تغییری که احتمالا می‌تواند منطقه خلیج فارس را تحت تاثیر قرار بدهد.

«با همسایه خوب باشیم با همه جهان خوبیم»

علاوه بر عربستان سعودی، تهران همچنین به دنبال بهبود روابط با سایر همسایگان از جمله امارات عربی متحده و بحرین است. آنها نیز از سال ۲۰۱۶ روابط خود با ایران را قطع کردند.

AFP
حسن ابراهیمی، تاجرAFP

حسن ابراهیمی، ۵۲ ساله، یکی دیگر از تاجران قشم می‌گوید: «اگر روابط با همسایگان بهبود یابد، با سایر نقاط جهان نیز بهبود خواهد یافت.»

جزیره ۱۵۰ هزار نفری قشم در تنگه هرمز، آبراه کلیدی خلیج فارس واقع شده است. این جزیره استراتژیک مدت‌ها به کمک تجارت با شبه جزیره عربستان، آسیای جنوبی و سواحل شرقی آفریقا آمده‌است.

تجارت مبتنی بر اعتماد میان تجار ایران و اماراتی ادامه یافت

حسن رستم ۴۰ سال است که روی لنج خود کار می‌کند. به گفته خودش از بندرعباس به دوبی تره‌بار می‌برد و از آنجا به ایران خشکبار می‌آورد.

AFP
حسن رستم، صاحب لنجAFP

با وجود محدودیت‌های ناشی از وقفه دیپلماتیک میان ایران و کشورهای منطقه از سال ۲۰۱۶، تجارت در خلیج فارس جسته و گریخته ادامه دارد.

با این حال بازماندگان می‌گوید: «بازار بی ثبات‌تر شده بود اما اعتماد متقابل حاصل از سال‌ها همکاری تجار ایرانی و اماراتی اجازه داد تا مبادلات به شکلی ادامه یابد.»

آقای بازماندگان وارد کننده پنکه، قهوه‌ساز و ماشین لباسشویی از تولیدکنندگان غربی از جمله فیلیپس، تفال و توشیبا است.

روایت بازماندگان از تاجری که به دنبال افت و خیز قیمت‌ها سکته کرد

بازماندگان با بیان اینکه ۹۰ درصد محصولات از دوبی می‌آیند، افزود: «کالاها به لطف واسطه‌های اماراتی ما» وارد می‌شوند.

تحریم‌های بین‌المللی و گسست‌ دیپلماتیک موجب شده است که تجار قشم در سال‌های اخیر با مشکلات مختلفی مواجه شده و برخی از آنها را به سمت ورشکستگی بروند.

این تاجر می‌گوید:« یک نفر را می‌شناسم که به دلیل تغییرات روزانه قیمت سکته قلبی کرد و درگذشت.»

صدهزار ایرانی در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند

نورالدین تاتا صاحب یک مهمانخانه در مرکز قشم است. می‌گوید: «زندگی شخصی ساکنان جزیره نیز به دنبال مشکلات دیپلماتیک آسیب دیده است.»

صدها هزار ایرانی در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند. نورالدین می‌گوید: «مردم قشم به‌دلیل موانع سنگین اداری و لجستیکی برای دیدار با اعضای خانواده ساکن در کشورهای حاشیه خلیج فارس تحت فشار هستند.

AFP
صاحب یک مهمان‌خانه در قشمAFP

انتظار می‌رود با بهبود روابط، ایران پروازهای خود را به کشورهای حوزه خلیج فارس از سر بگیرد. مقام‌های ایرانی پیش از این گفته بودند سه پرواز هفتگی در مسیر تهران-ریاض انجام خواهد شد.

تهران همچنین امیدوار است که بتواند مناطق آزاد تجاری را توسعه‌ بخشد. این مناطق سه دهه پیش برای جذب سرمایه‌گذار و گردشگر خارجی در جنوب ایران راه‌اندازی شدند.

AFP
مردم در حال خرید در بازارهای قشمAFP

قشم در کنار جزیره کیش و بندر چابهار یکی از مناطقی است که از معافیت مالیاتی و سایر مقررات ویژه واردات و صادرات برخوردار است.

این جزیره امیدوار است که این مزایا، گردشگران ایرانی را به مراکز خرید خود جذب کرده و بتواند محصولات خارجی مختلف از شکلات تا لباس‌های ماک خارجی را عرضه کند.