دولت چین روز پنج‌شنبه ضمن تاکید بر اهمیت حفظ برجام اعلام کرد که درباره خرید نفت از ایران، هیچ اخطاری از دولت ایالات متحده آمریکا دریافت نکرده است.

به گزارش روز پنج‌شنبه، پنجم فروردین، در خبرگزاری رویترز، گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین،‌ در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که پکن «از منافع مشروع در رابطه ایران و چین دفاع می‌کند» و «هنوز هشداری درباره تحریم نفت ایران از دولت جو بایدن دریافت نکرده است.»

خبرگزاری رویترز به تازگی گزارش کرده بود که ایران در ماه‌های اخیر، «به طور غیرمستقیم»، به میزان «بی‌سابقه‌ای» نفت به چین صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، این محموله‌ها تحت عنوان نفت عمان، امارات متحده عربی و مالزی به چین ارسال شده است.

در واکنش به این گزارش، اواخر اسفند سال ۹۹ یک مقام ارشد دولت آمریکا به نشریه «فایننشال‌ تایمز» گفت که ایالات متحده به چین هشدار داده تحریم‌های اعمال شده علیه صنعت نفت ایران در دوران دونالد ترامپ را همچنان اجرا خواهد کرد.

نفتکش آدریان دریا متعلق به ایران (عکس از آرشیو)مقام آمریکایی: به چین هشدار داده‌ایم که اجرای تحریم‌های نفتی ایران ادامه دارد

در گزارش روزنامه فایننشال‌ تایمز به نقل از این مقام ارشد آمریکایی آمده بود که صادرات نفت ایران به چین «اکنون مدتی» است که افزایش یافته است.

این مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشد در ادامه گفته بود که «ما به چینی‌ها گفته‌ایم که همچنان به اجرای تحریم‌های خود ادامه خواهیم داد و هیچ چراغ سبز تلویحی وجود ندارد.»

در صورت نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفت ایران، شرکت‌ها و نهادهای طرف خرید نفت ایران مشمول تحریم‌های ثانویه ایالات متحده خواهند شد.

در همین زمینه دولت دونالد ترامپ سال گذشته یک شرکت نفت دولتی چین و چند نفتکش را مورد تحریم قرار داد.

این خبر در آستانه سفر وانگ یی، وزیر خارجه چین به ایران که قرار است روز جمعه، ششم فروردین وارد تهران شود، منتشر شده است.

به گزارش ایرنا، آن‌ طور که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرده، این مقام چینی برای «بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور و تبادل نظر درباره تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای» به ایران سفر خواهد کرد.

گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین در سخنان امروز خود در عین حال تاکید کرده که پکن برای حفظ توافق برجام تلاش خواهد کرد.

به تازگی وزرای خارجه روسیه و چین، خواستار بازگشت «بی قید و شرط» آمریکا به برجام شدند و در عین حال از ایران نیز خواستند تا به پیروی از مفاد برجام بازگردد.

مسکو و پکن از حامیان حکومت جمهوری اسلامی هستند و بارها تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رد کرده‌اند.