چین با پرتاب موفقیت آمیز اولین بخش از یک ایستگاه فضایی دائمی، گام بعدی را در برنامه فضایی بلند پروازانه خود برداشته است.

قطعه تیان‌هه با موشک “لانگ مارچ ۵بی” از مرکز فضایی ون‌چانگ در استان هاینان در جنوب چین پرتاب شد.

چین امیدوار است که این ایستگاه فضایی جدید تا سال ۲۰۲۲ قابل بهره برداری شود.

تنها ایستگاه فضایی که در حال حاضر در مدار است ایستگاه فضایی بین‌المللی است که چین در آن شرکت ندارد.

چین فعالیتش در زمینه اکتشافات فضایی را دیر شروع کرد و فقط در سال ۲۰۰۳ بود که اولین فضانورد خود را به مدار فرستاد و به این ترتیب بعد از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده سومین کشوری شد که چنین کاری را انجام داد.

انتظار می رود سه فضا نورد چینی برای آزمایش اولین بخش از این ایستگاه در ماه ژوئن به مدت سه ماه به فضا فرستاده شوند.

احتمالا فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی که در حال حاضر نتیجه همکاری بین کشورهای آمریکا، روسیه و چندین کشور دیگر است تا سال ۲۰۲۴ متوقف خواهد شد و چین احتمالا به زودی تنها کشوری خواهد بود که حضور دائم در فضا خواهد داشت.

china space
چین همچنین برنامه ای مشترک با روسیه برای ساخت ایستگاه فضایی ماه دارد

استفان مک دانل، خبرنگار امور چین بی بی سی می‌گوید : “برنامه فضایی چین در فیلمهای تبلیغاتی کشور به صورت یک ویژگی منظم و عادی تبدیل شده است و چرا که نباشد.”

چین پس از آن که با سرعت زیاد سعی کرد خود را به سایر کشورها برساند، اکنون جاه‌طلبی جسورانه خود را فراتر از زمین برده است.

پکن با مستثنی شدن از برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط ایالات متحده ، تصمیم گرفت ایستگاه فضایی خود را بسازد.

وقتی ایستگاه تیانگونگ احتمالاً در اوایل سال آینده فعال شود، اگرچه فقط یک چهارم اندازه ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد بود، هیچ کشور دیگری آزمایشگاه فضایی مداری خود را نخواهد داشت.

همچنین صحبت از مأموریتهای مشترک چین با روسیه در مریخ و ساخت ایستگاه فضایی ماه است.

در اینجا جاه‌طلبی‌های علمی مشکوک آمیخته با بی‌اعتمادی بین‌المللی ، نظامی شدن بالقوه فضا و پروژه های کلیدی به عنوان معیارهای جدید برای توجیه مبالغ هنگفت هزینه شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

“رویای فضایی” چین

چن لان ، تحلیلگر متخصص در برنامه فضایی چین، به خبرگزاری فرانسه گفته است که این پروژه ” اقدام بزرگی” است.

او گفت: “این بزرگترین پروژه بین‌المللی همکاری فضایی برای چین خواهد بود، بنابراین قابل توجه است.”

چین در سالهای اخیر جاه طلبی‌های فضایی خود را پنهان نکرده است.

این کشور بودجه قابل توجهی را صرف تلاشهای فضایی خود کرده است و در سال ۲۰۱۹ اولین کشوری بود که کاوشگر خود را به “نیمه پنهان ماه” فرستاد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هم از تلاشهای فضایی این کشور بشدت حمایت کرده و رسانه‌های دولتی چین مرتبا “رویای فضایی” را به عنوان یک گام در مسیر “نوسازی ملی” مطرح می‌کنند.