چین از یک توافقنامه امنیتی میان آمریکا، بریتانیا و استرالیا انتقاد کرده و آن را “شدیدا غیرمسئولانه” و “تنگ نظرانه” خوانده است.

براساس این توافق آمریکا و بریتانیا فناوری لازم برای تولید زیردریایی هایی با نیروی محرکه اتمی را در اختیار استرالیا می گذارند.

این توافق تلاشی برای مقابله با نفوذ چین در منطقه مورد مناقشه “دریای جنوبی چین” تلقی می شود.

این منطقه سال ها محل تلاقی بوده و تنش در آن بالاست.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که ائتلاف این سه کشور خطر “وارد شدن خسارات شدید به صلح منطقه ای… و تشدید رقابت تسلیحاتی” را به همراه دارد.

او از آنچه “ذهنیت… کهنه جنگ سرد” خواند انتقاد کرد و به این سه کشور هشدار داد که “به منافع خود ضربه می زنند.”

رسانه های دولتی چین با انتشار سرمقالات مشابه این پیمان را محکوم کردند و سرمقاله “گلوبال تایمز” چین نوشت که استرالیا اکنون “خود را به دشمن چین بدل کرده است.”

آمریکا برای اولین بار بعد از ۵۰ سال فناوری خود در زمینه ساخت زیردریایی را در اختیار یک کشور دیگر می گذارد. نوع فناوری قبلا با بریتانیا به اشتراک گذاشته شده بود.

این بدان معنی است که استرالیا اکنون می تواند زیردریایی هایی با نیروی محرکه اتمی بسازد که هم سرعت بیشتری از نمونه های متعارف دارند هم ردگیری آنها دشوارتر است.

این نوع زیردریایی ها می توانند ماه ها زیر آب بمانند و موشک هایشان را به نقاط دورتری شلیک کنند. استرالیا تاکید می کند که به هیچ وجه قصد تعبیه سلاح های اتمی در آنها را ندارد.

این شراکت تازه، تحت عنوان “اکوس” (Aukus) عصر چهارشنبه به وقت واشنگتن در یک کنفرانس خبری مجازی میان رهبران سه کشور اعلام شد و درحالی که مستقیما از چین نام برده نشد، اما سه رهبر مکررا به نگرانی های امنیتی در منطقه هند-آرام که به گفته آنها “به طور قابل توجهی بیشتر شده” اشاره کردند.

در بیانیه مشترک آنها آمده است: “این یک فرصت تاریخی برای سه کشور، با متحدان و شرکای همفکر، برای حفاظت از ارزش های مشترک و ترویج امنیت و رفاه در منطقه هند-آرام است.”

تحلیلگران می گویند این ائتلاف احتمالا مهم ترین توافق امنیتی میان سه کشور از زمان جنگ جهانی دوم است.

رهبران سه کشور طی کنفرانسی مجازی امضای این پیمان را اعلام کردند

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، رهبران سه کشور طی کنفرانسی مجازی امضای این پیمان را اعلام کردند

در نتیجه این پیمان استرالیا به هفتمین کشور جهان خواهد بود که به زیردریایی هایی با نیروی محرکه اتمی مجهز می شود.

این پیمان همچنین شامل همکاری در زمینه هوش مصنوعی، فناوری کوانتومی و سایبری خواهد بود.

گای بوکنستاین از انجمن آسیای استرالیا می گوید: “این نشان می دهد که این سه کشور دارند حد و مرزهای خود را برای شروع مقابله با تحرکات پرخاشگرانه (چین) مشخص می کنند.”

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا بعدا گفت که این پیمان “حافظ امنیت و ثبات در جهان خواهد بود” و “صدها شغل بسیار تخصصی ایجاد خواهد کرد.”

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به بی بی سی گفت که چین “درحال شروع یکی بزرگترین برنامه های مخارج نظامی در تاریخ است… شرکای ما در این مناطق می خواهند توانایی دفاع از خود را داشته باشند.”

پکن در سال های اخیر به بالا بردن تنش در نواحی مورد مناقشه مثل دریای جنوبی چین متهم شده است.

این کشور با قاطعیت بیشتری بر آنچه می گوید حقوق دیرینه اش در این منطقه مورد مناقشه است صحه گذاشته و به سرعت درحال تقویت حضور نظامی در راستای این ادعاها بوده است.

آمریکا هم حضور نظامی خود را افزایش داده و سرمایه گذاری سنگینی در سایر همکاری های منطقه ای مثلا با ژاپن و کره جنوبی کرده است.

تحلیلگران می گویند حضور چنین زیردریایی هایی در استرالیا برای نفوذ آمریکا در منطقه حیاتی است.

تنش ها میان چین و استرالیا

چین بزرگترین شریک تجاری استرالیاست و دو کشور در گذشته مناسبات خوبی داشته اند.