چین ضمن تبریک به جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا، خواستار بهبود روابط بین دو کشور پس از تنش‌های دیپلماتیک در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شده است.

چین همچنین از اقدام آقای بایدن در پیوستن مجدد به سازمان بهداشت جهانی و توافقنامه اقلیمی پاریس استقبال کرده است.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که با همکاری دو کشور “فرشته های نیکو” می‌توانند آن چه را که او نیروهای “اهریمنی” توصیف کرده، شکست دهند.

سخنگوی وزارت خارجه چین با استناد به سخنان آقای بایدن در مراسم تحلیف گفت که او چندین بار بر واژه “اتحاد” تاکید کرد و این “دقیقا همان چیزی است که در حال حاضر در روابط بین دو کشور ضروری است

او دوره اخیر در روابط بین دو کشور را دشوار توصیف کرد.

روز گذشته چین ممنوعیت سفر بیش از ۲۴ نفر از اعضای دولت ترامپ از جمله مایک پومپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا را به این کشور اعلام کرد.

براساس دستور وزارت خارجه چین، این مقامات و خانواده‌های آن‌ها از ورود به چین، هنگ کنگ و ماکائو منع هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه منتخب آمریکا نسبت به تغییر لحن در تعاملات با چین ابراز تمایل کرده است، هر چند که او از اعلامیه وزیر خارجه سابق در مورد رفتار چین نسبت به مسلمانان اویغور که مصداق نسل کشی دانسته شده، حمایت کرد.

موارد اختلاف چین و آمریکا در دوران ترامپ

  • همه‌گیری ویروس کرونا: دونالد ترامپ مکررا از کووید ۱۹ به عنوان “ویروس چینی” نام می‌برد و مدعی شده بود که منشاء شیوع این ویروس به یک آزمایشگاه چین مربوط می‌شود. این در حالی است که مقامات امنیتی آمریکا گفته‌اند که این ویروس “ساخته دست بشر نیست”. در مقابل، مقامات چین بدون ارائه هر گونه شواهدی گفته‌اند که منشا ویروس کرونا احتمالا آمریکاست.
  • تجارت: آقای ترامپ مدت‌های مدیدی چین را به انجام فعالیت‌های “تجاری غیرمنصفانه و سرقت مالکیت معنوی” متهم می‌کرد. آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ درگیر اعمال تعرفه بر کالاهای مختلف دو کشور بوده‌اند.
  • هنگ‌کنگ: چین در ماه ژوئن سال گذشته (۲۰۲۰)، قانون امنیتی جنجالی جدیدی را بر هنگ‌کنگ اعمال کرد. متعاقب آن آقای ترامپ اعلام کرد که به روابط ویژه یا ترجیحی تجاری هنگ‌کنگ با آمریکا که در سال ۱۹۸۴ و زمانی که هنگ‌کنگ همچنان مستعمره بریتانیا بود، پایان می‌دهد. چین در مقابل آمریکا را به “مداخله شرم آور” در امور داخلی این کشور متهم کرد و وعده داد که تلافی خواهد کرد.
  • دریای جنوبی چین: دو کشور همچنین بر منابع دریایی در آب‌های مورد مناقشه با هم اختلاف نظر دارند. مایک پومپئو بهره‌برداری چین از منابع آبی و خشکی در این جزایر را غیرقانونی دانسته و آن را “کارزار قلدرمابانه” پکن در کنترل این مناطق خوانده بود.