چین هشدار داده که تلاش‌های تایوان برای کسب استقلال “به معنای جنگ” است.

وو کویان، سخنگوی وزرات دفاع چین روز گذشته در کنفرانسی خبری گفت: “ما به طور جدی به نیروهای مستقل تایوانی می گوییم: کسانی که با آتش بازی می‌کنند خود را خواهند سوزاند و استقلال تایوان به معنای جنگ است.”

او همچنین ضمن دفاع از فعالیت‌های نظامی اخیر چین گفت که “این‌ها اقداماتی ضروری برای رسیدگی به وضعیت امنیتی کنونی در تنگه تایوان و حفاظت از حاکمیت و امنیت ملی است.”

این هشدار چند روز پس از آن صورت گرفته که چین فعالیت‌های نظامی و همچنین پرواز جنگنده‌های خود را در نزدیکی تایوان افزایش داده است.

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا تعهد خود را در قبال تایوان تایید کرده و موضع خود در آسیا را اعلام کرد.

جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون در اولین بیانیه دولت جدید آمریکا در مورد روابط چین و تایوان به خبرنگاران گفت: “ما این اظهارنظر را تاسف بار دانسته و پنتاگون دلیلی نمی‌بیند که تنش‌ها بر سر تایوان منجر به مواردی مانند تقابل شود.”

چین، تایوان دموکراتیک را استانی جدا شده از این کشور تلقی می‌کند، اما تایوان خود را کشوری مستقل می‌داند.

انتظار می‌رود که دولت جدید آمریکا در بحبوحه وخیم شدن روابط با چین به فشارها بر این کشور بر سر موضوعات گسترده‌ای از جمله حقوق بشر، اختلافات تجاری، هنگ‌کنگ و تایوان ادامه دهد.

چین و آمریکا
انتظار می رود که دولت جدید آمریکا به فشارها به چین ادامه دهد، این عکس به دیدار سال ۲۰۱۳جو بایدن و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین مربوط می شود

چین و تایوان از زمان پایان جنگ داخلی در چین در ۱۹۴۹، دارای دولت‌های جداگانه بوده‌اند. پکن مدتهاست که در تلاش است تا فعالیت‌های بین المللی تایوان را محدود کند و هر دو برای نفوذ در منطقه اقیانوس آرام رقابت می‌کنند.

تنش‌ها در سال‌های اخیر بین دو کشور افزایش یافته و چین توسل به قوه قهریه برای در اختیار گرفتن تایوان را رد نکرده است.

هر چند تایوان تنها از سوی شمار محدودی از کشورها به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شده، اما دولت منتخب دموکراتیک آن با بسیاری از کشورها ارتباط تجاری و غیررسمی محکمی دارد.

همانند بسیاری از کشورها، آمریکا روابط رسمی دیپلماتیک با تایوان ندارد، اما قانون روابط تایوان این وعده را می‌دهد که آمریکا تسلیحات دفاعی در اختیار تایوان قرار خواهد داد و براساس این قانون تاکید شده که هر گونه حمله به تایوان منجر به “نگرانی شدید” آمریکا خواهد شد