با افزایش نگرانی از وخیم‌تر شدن شیوع کرونا، ژاپن برنامه واکسیناسیون همگانی بزرگی را در توکیو، پایتخت، و اوزاکا آغاز کرده است. ارتش مراکز واکسیناسیون راه‌ انداخته است و روزانه به هزاران نفر، با اولویت سالمندان، واکسن کرونا می‌زنند. این برنامه واکسیناسیون شدید و وسیع قرار است سه ماه ادامه یابد.

در هفته‌های اخیر نظام خدمات بهداشتی-درمانی کارآمد ژاپن زیر فشار شیوع اخیر کرونا از پا درآمد و برخی بیمارستان‌ها با کمبود تخت،دستگاه تنفس مصنوعی و کادر درمان مواجه شدند.

در بخش‌های بزرگی از ژاپن وضعیت اضطراری اعلام شده تا مسئولان محلی اختیار بیشتری برای اقدام‌های ضروری داشته باشند.

بنا به آمار رسمی ژاپن بیش از هفتصدهزار مبتلا و دوازده هزار مرگ بر اثر کرونا داشته است.

واکسن های کرونا

واکسیناسیون ‘دیر و کند’

ژاپن واکسیناسیون را از فوریه (تقریبا سه ماه پیش) آغاز کرد، پس از بسیاری کشورهای توسعه‌یافته. مشکلات سازمان‌دهی و کمبود واکسن هم بر اجرای آن تاثیر گذاشت.

از این رو ژاپن در واکسیناسون کرونا بسیار عقب‌تر از دیگر کشورهای توسعه‌یافته است و فقط ۱/۹ درصد جمعیت واکسن کرونا زده‌اند و فقط ۴/۷ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال ژاپن حداقل یک نوبت واکسن کرونای فایزر، مدرنا یا استرازنکا را دریافت کرده‌اند.

برنامه‌های اولیه واکسیناسیون را شهرداری‌ها به عهده داشتند که به کارکنان بهداشتی-درمانی و کسانی که در مشاغل ضروری بودند اولویت دادند.

مراکز بزرگ واکسیناسیون در توکیو و اوزاکا راه‌اندازی شده‌اند
مراکز بزرگ واکسیناسیون در توکیو و اوزاکا راه‌اندازی شده‌اند

اما کمبود واکسن و دشوارهای تدارک مثل کمبود پزشکان محلی برای مشارکت در اجرای برنامه باعث کندی روند واکسیناسیون بود.

اکنون مسئولان برای زدن واکسن مدرنا، که اخیرا برای استفاده در ژاپن مجوز گرفت، به روزی پنج هزار نفر در توکیو و ۲۵۰۰ نفر در اوزاکا برنامه ریزی می‌کنند. در دو ماه آینده (ژوئن و ژوئیه) ظرفیت واکسیناسیون قرار است دو برابر شود.

مراکز بزرگ واکسیناسیون در شهرهای بزرگ مثل کوبه و ناگویا هم احداث خواهند شد.

مسئولان ژاپنی امیدوارند تا پایان ژوئیه (تقریبا ۹ هفته دیگر) واکسیناسیون سالمندان بالای ۶۵ سال را تکمیل کرده باشند.

ژاپن

فشار بر نظام درمان

یوکو کاتو سردبیر ژاپن بی‌بی‌سی می‌گوید بسیاری از بیمارستان‌های ژاپن خصوصی هستند و اگر دائم بخش‌ها و تخت‌های خود را به بیماران کرونا اختصاص دهند از نظر مالی نمی‌توانند دوام بیاورند. بیمارستان‌های بزرگ و مجهز با بیماری‌ها و موارد اورژانس دیگر هم روبرو هستند و این فشار مضاعفی بر آنها وارد می‌کند.

ژاپن تا به حال موفق شده بود خود را از همه‌گیری بزرگ که بسیاری کشورها درگیرش شدند دور نگه دارد اما در هفته‌های اخیر موارد ابتلا مرتب افزایش پیدا کرده و پزشکان خسته شاهد “افزایش انفجاری تعداد بیماران” هستند.

حدود یک ماه پیش بیش از روزی هزار نفر مبتلا می‌شدند اما اکنون این آمار تقریبا نصف شده است. در توکیو روزی حدود ۶۵۰ مورد جدید شناسایی می‌شود.

توکیو همچنان کانون اصلی بیماری است اما آمار مبتلایان در اوزاکا به سرعت رو به افزایش است و گزارش شده تخت‌های بعضی بیمارستان‌ها پر شده و کمبود دستگاه تنفس مصنوعی و کادر درمانی وجود دارد.

یوجی تودا مدیر بیمارستان دانشگاه کیندای در اوزاکا به رویترز گفت: “به زبان ساده، این فروپاشی نظام درمان است.”

ژاپن

چرا ژاپن المپیک را لفو نمی‌کند؟

المپیک توکیو که پارسال به علت شیوع کرونا به تعویق افتاد قرار است اول مرداد آغاز شود.

با اینکه مقام‌های ژاپنی و کمیته بین‌المللی المپیک تاکید می‌کنند این مسابقات طبق برنامه آغاز می‌شود، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند اکثریت بزرگی از مردم ژاپن خواهان لغو یا تعویق مجدد آن هستند.

آکیرا تاکاسو مدیر بخش طب اورژانس در بیمارستان دانشگاه پزشکی و داروسازی اوزاکا به رویترز گفت: “المپیک باید لغو شود چون همین حالا هم در جلوگیری از شیوع گونه‌های جدید از انگلستان ناموفق بوده‌ایم و بعدی ممکن است شیوع گونه‌‌های هند باشد.