رای گیری درباره ۱۹ وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و طی آن همه افراد پیشنهادی رئیس جمهور جدید به جز حسین باغگلی وزیر پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش، از نمایندگان رای اعتماد گرفتند.

محمدباقر قالیباف پس از اعلام رای عدم اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش و پروزش از ابراهیم رئیسی خواست گرچه سه ماه فرصت برای پیشنهاد فرد جدیدی برای وزارت دارد اما با توجه با در پیش بودن بازگشایی مدارس این اقدام را زودتر انجام دهد.

بر اساس رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرتیپ پاسدار احمد وحیدی برای وزیر کشور، حسین امیرعبداللهیان برای وزارت خارجه، اسماعیل خطیب برای وزارت اطلاعات، محمد هادی اسماعیلی برای وزارت ارشاد، احسان خاندوزی برای وزارت اقتصاد، جواد اوجی برای وزارت نفت، سرتیپ محمدرضا قرائی آشتیانی برای وزارت دفاع ودکتر بهرام عین‌اللهی برای وزارت بهداشت رای اعتماد گرفتند.

۱۹ صندوق در مقابل جایگاه هیات رئیسه، برای اخذ رای از نمایندگان تعبیه شده
۱۹ صندوق در مقابل جایگاه هیات رئیسه، برای اخذ رای از نمایندگان تعبیه شده

نمایندگان مجلس همچنین به محمدعلی زلفی‌گل برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امین حسین رحیمی برای وزارت دادگستری، رستم‌ قاسمی برای وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر محرابیان برای وزارت نیرو، رضا فاطمی امین برای وزارت صنعت، معدن و تجارت، جواد ساداتی نژاد برای وزارت جهاد کشاورزی، حجت عبدالملکی برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، حمیدرضا سجادی برای وزارت ورزش و جوانان، عزت الله ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و عیسی زارع پور برای وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات رای اعتماد دادند.

سرتیپ احمد وحیدی وزیر کشور جدید ایران فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه بوده است. سرتیپ رستم قاسمی وزیر جدید راه و شهرسازی هم پیش از این معاون اقتصادی نیروی قدس بوده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کابینه آقای رئیسی هم در اوایل دوره ریاست جمهوری حسن روحانی معاون وزارت خارجه بود اما توسط محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت تغییر داده شده بود. آقای امیرعبداللهیان از چهره های سیاسی نزدیک به نیروی قدس سپاه است.

نمایندگان پیش از این در رای گیری غیررسمی به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای اعتماد نداده بودند
نمایندگان پیش از این در رای گیری غیررسمی به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای اعتماد نداده بودند

۱۹ صندوق در مقابل جایگاه هیات رئیسه، برای اخذ رای از نمایندگان تعبیه شده و پس از اینکه همه نمایندگان رای خود را به صندوق انداختند شمارش آرا انجام شد.

رای گیری با ورقه به صورت مخفی انجام شد و مشخص نخواهد شد نمایندگان چه رایی به وزرای پیشنهادی داده اند. هر وزیر پیشنهادی به نصف به علاوه یک رای از کل نمایندگان حاضر در مجلس نیاز داشت.

ابراهیم رئیسی در آخرین دفاع خود از وزرای پیشنهادی اش در صحن علنی مجلس حاضر و خواستار رای اعتماد به همه وزرای پیشنهادی اش شده بود. آقای رئیسی گفته بود “تمام دست اندرکاران دولت باید بدانند که سلامت و پاکدستی شرط اساسی دولتی است که می‌خواهد فساد ستیز باشد”.

پیش از این آیت الله علی خامنه ای در روز صدور حکم ریاست جمهوری آقای رئیسی خواستار تشکیل فوری کابینه وی شده بود.

با مشخص شدن ۱۸ وزیر کابینه آقای رئیسی باید به زودی سرپرست وزارت آموزش و پرورش را تعیین کند.

جلسه بعدی کابینه او قرار است یکشنبه آینده با حضور وزرای جدید تشکیل شود اما هنوز به غیر از معاون اول، معاون امور اقتصادی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس دفتر رئیس جمهور سایر انتصابات برای تکمیل کابینه از سوی آقای رئیسی انجام نشده است.

انتظار می رود حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران فردا پنجشنبه در اولین دیدارش با یک مقام خارجی در سمت جدید، میزبان وزیر خارجه پاکستان باشد