کاخ‌سفید: بحران قطر یک ‘مساله خانوادگی’ است

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ‌سفید گفته بحران قطر با چهار کشوری که به سرکردگی عربستان روابط‌شان را با دوحه قطع کرده‌اند، یک “مساله خانوادگی” در میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس است و برای حل آن هم خود این کشورها اقدام می‌کنند.
سخنگوی کاخ‌سفید این سخنان را در جریان کنفرانس خبری امروزش با خبرنگاران در واشنگتن عنوان کرد؛ کنفرانسی که یک بار دیگر بدون حضور دوربین‌های تلویزیونی برگزار شد.
موضع‌گیری جدید کاخ‌سفید در حالی مطرح می‌شود که در ۲۴ ساعت گذشته فهرستی با ۱۳ شرط برای لغو تحریم‌های قطر به رسانه‌ها درز کرده که بحران قطر با چهار کشور عربستان، مصر، بحرین و امارات را وارد مرحله جدیدی کرده است.
کاهش رابطه با ایران و توقف فعالیت‌های شبکه خبری الجزیره از شروطی است که برای قطر تعیین شده است.
چهار کشوری که روابط خود با قطر را قطع کرده‌اند همگی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه‌اند و انتظار می‌رود با علنی شدن این مفاد ۱۳ گانه، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به زودی در ارتباط با آنها موضع‌‎گیری کند.
همزمان شان اسپایسر، سخنگوی کاخ‌سفید، روز جمعه (۲۳ ژوئن – دوم تیر) به خبرنگاران گفت که اگر طرفین این بحران از واشنگتن درخواست میانجیگری کنند، کاخ‌سفید آماده است اما فعلا که آنها خواسته‌اند، و همین طور هم باید باشد، که خودشان به قضیه رسیدگی کنند.
قطع روابط ناگهانی عربستان، مصر، امارات و بحرین با قطر در ابتدا با این اتهام شروع شد که دوحه به علت حمایت از تروریسم و بی‌ثبات کردن منطقه باید مجازات شود؛ اتهامی که قطر آن را رد می‌کند.
در همان زمان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که به تازگی از عربستان دیدار کرده است، در اظهارنظری تند قطر را متهم کرد “در سطوح بالا” به حمایت از تروریسم می‌پردازد.
این در حالی است که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارس در قطر واقع شده و این کشور خواسته یا ناخواسته در کانون این بحران قرار گرفته است.
پل داناهار، رئیس دفتر بی‌بی‌سی در واشگتن می‌گوید “مساله خانوادگی” خواندن بحران قطر از سوی سخنگوی کاخ‌سفید به نوعی نادیده گرفتن نقش دولت دونالد ترامپ در شکل‌گیری این بحران است.
بیشتر بخوانید
‘شرط‌های سیزده‌گانه’ برای قطر؛ سنگ بزرگ به نشانه نزدن
کاهش روابط با ایران از شرایط کشورهای عرب برای لغو تحریم قطر است
وزارت‌خارجه آمریکا: انگیزه تحریم قطر مبهم است
بحران قطر دامن شترها را هم گرفت
بانک بزرگ بریتانیایی به فساد در رابطه با قطر متهم شد
تحریم هواپیمایی قطر ‘شامل هواپیماهای عبوری به مقصد قطر نمی‌شود’
دونالد ترامپ (راست) ماه گذشته با ملک سلمان، پادشاه عربستان (وسط) و سران کشورهای عربی چون عبدالفتاح سیسی (چپ) دیدار کردحق نشر عکس4

(راست) ماه گذشته با ملک سلمان، پادشاه عربستان (وسط) و سران کشورهای عربی چون عبدالفتاح سیسی (چپ) دیدار کرد

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com