کاخ سفید: اسرائیل با یک توقف روزانه چهارساعته در بمباران مناطق شمالی غزه موافقت کرده است

4

غزه

سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به خبر آغاز وقفه‌های چهار ساعته در حملات اسرائیل در غزه، گفته برای اثربخشی عملیات‌های امدادرسانی و انسان‌دوستانه باید تقویم این وقفه‌ها با سازمان ملل متحد و نهادهای امدادرسان آن در منطقه هم هماهنگی شود.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد ساعتی بعد از اعلام موافقت ارتش اسرائیل با این وقفه‌های روزانه گفت «برای نتیجه‌بخش بودن واقعی» این وقفه‌ها باید همه طرف‌های درگیر اقدامات انسان‌دوستانه مطلع و هماهنگ شوند.

پیش‌تر گزارش کردیم که ارتش اسرائیل – پس از افزایش فشارهای آمریکا و دیگران – با ایجاد وقفه‌های ۴ ساعته روزانه با اهداف انسان‌دوستانه، موافقت کرده است.

روز گذشته – چهارشنبه – گزارش کردیم که سازمان ملل متحد و نهاد بهداشتی آن یعنی WHO از رسیدن محموله‌های پزشکی به بیمارستان شفا در مرکز شهر غزه خبر داده بودند.

با این حال، امدادگران این سازمان از نبود سوخت در بیمارستان‌ها به عنوان بحرانی که ادامه کار پزشکان و مراکز بهداشتی در غزه را با اختلال جدی روبرو کرده، ابراز نگرانی کرده بودند.

 • یک اندیشکده بریتانیایی می‌گوید «توقف‌های ۴ ساعته» نتیجه فشار جو بایدن بر اسرائیل بوده است

  اندیشکده بریتانیایی چتم هاوز می‌گوید موافقت ارتش اسرائیل با توقف‌های انسان‌دوستانه چهار ساعته روزانه در شمال غزه نتیجه رایزنی‌های فشرده جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و وزیرخارجه کابینه او، آنتونی بلینکن بوده است.

  چتم هاوز ارزیابی خود را امروز چنین بیان کرده: «این موضوع آشکار نتیجه فشارهای آمریکا است – مستقیما از سوی پرزیدنت بایدن و آنتونی بلینکن و دیگران که مرتبا به اسرائیل گوشزد کردند که آمار قربانیان غیرنظامی غیرقابل قبول است و می تواند به بالاگرفتن بحران در کرانه غربی شود».

  نومی بر یاکوف، از چتم هاوز همچنین گفته که: «اردن و مصر هم به اوج نارضایتی خود از اوضاع رسیده‌اند».

  به گفته خانم بریاکوف اسرائیل خواستار تخلیه هر چه بیشتر غیرنظامیان از شهر غزه است اما مشکل اینجاست که حماس مقرهای عملیاتی و زرادخانه‌های خود را زیر ساختمان های مسکونی مستقر می‌کند».

  «این تنها یک وقفه‌ است و اسرائیل طی آن به مدت چهار ساعت حملات خود علیه حماس را متوقف و سپس از سر خواهد گرفت، با این هدف که تا حد ممکن زیرساخت‌های نظامی حماس را نابود کند».

  ویدیو؛ خروج فلسطینی‌ها از شمال غزه و حرکت به سمت جنوب، با پای پیاده

  تصاویری که روز پنجشنبه با پهپاد گرفته شده هزاران تن از ساکنان غزه را نشان می‌دهد که از طریق جاده صلاح‌الدین به جنوب غزه می‌روند.t

  Video caption: عزیمت فلسطینی‌ها به سمت جنوب غزه