کاخ سفید: مذاکرات آمریکا و کره شمالی سریعتر از حد انتظار پیش رفته است

کاخ سفید در بیانیه‌ای که یک روز پیش از دیدار تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی منتشر کرده، مذاکرات دو کشور را ‘در جریان ‘ خوانده و اعلام کرده این گفتگوها سریعتر از آنچه انتظار می‌رفته پیش رفته است.

در این بیانیه گفته شده کیم جونگ اون، رهبر کره و شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فردا سه‌شنبه (بیست و دوم خرداد/ دوازدهم ژوئن) ساعت ۹ صبح بوقت محلی (سنگاپور) با هم ‘رو در رو ‘ دیدار و گفتگو می‌کنند.

در این دیدار به غیر از این دو فقط مترجم‌ها حضور خواهند داشت.

بنابر اعلام کاخ سفید، این دیدار سپس با گفتگوی نمایندگان دو کشور و یک نهار کاری ادامه خواهد یافت.

نمایندگان آمریکا در دیدار فردا مایک پمپئو، وزیر خارجه، جان کلی، رئیس کارکنان کاخ سفید و جان بولتون، مشاور امنیت ملی اعلام شده‌اند.

در نهار کاری فردا هم سارا سندرز، معاون مطبوعاتی کاخ سفید، سونگ کیم، سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی و مت پاتینگر، مدیر ارشد بخش آسیای شورای امنیت ملی آمریکا حضور خواهند داشت.


دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا در هتل مجلل جزیره سنتوزا برگزار می‌شود
پیشتر رسانه‌های دولتی کره شمالی گفته‌ بودند که احتمال “برقراری رابطه جدید” با آمریکا افزایش یافته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی هم‌اکنون در سنگاپور بسر می‌برند.

آقای ترامپ گفته است که “احساس خوبی” دارد و پس از ورودش به سنگاپور در توییتر خود نوشته که “در فضا هیجان هست”.

او ابراز امیدواری کرده که این دیدار به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی منجر شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم گفته که آمریکا به دنبال خلع سلاح هسته‌ای “کامل، قابل تایید و غیرقابل بازگشت” کره شمالی است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) هم اعلام کرده که کیم جونگ اون قصد دارد درباره “ساز و کار دائم و پایدار حفظ صلح” و عاری شدن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای با دونالد ترامپ گفتگو بکند.

دونالد ترامپ روز یکشنبه پس از ترک اجلاس رهبران هفت کشور بزرگ صنعتی جهان (گروه ۷) در کانادا، با هواپیمای مخصوص رئیس جمهوری آمریکا به سنگاپور سفر کرده است؛ کیم جونگ اون و همراهانش پیش از دونالد ترامپ، با هواپیمایی چین وارد سنگاپور شدند.

ایران درباره مذاکره با آمریکا به کره شمالی هشدار داد
سفر رهبران آمریکا و کره شمالی به سنگاپور برای دیدار تاریخی
ترامپ و کیم در هتل مجلل جزیره سنتوزا دیدار می‌کنند
دیدار میان ترامپ و کیم جونگ اون ممکن است لغو شود
‘تناقض’ در کاخ‌سفید بر سر دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

دونالد ترامپ در دیدار با لی هسین، نخست وزیر سنگاپور
ترامپ و کیم به طور جداگانه در دو هتل اقامت دارند. قرار است آنها سه شنبه (۱۲ ژوئن/۲۲ خرداد) در هتل مجلل جزیره سنتوزا دیدار کنند.

دونالد ترامپ پیشتر گفته بود که هدفش از دیدار با کیم جونگ اون، برقراری رابطه ای خوب با رهبر کره شمالی است که به یک “روند” برای رسیدن به توافق نهایی منجر بشود.

رئیس جمهور آمریکا در آستانه سفر به سنگاپور اعلام کرد که نشست روز سه شنبه می تواند تنها فرصت برای صلح باشد و تکرار نخواهد شد؛ آقای ترامپ گفت فقط برای نمایش و عکس گرفتن به دیدار رهبر کره شمالی نرفته است و “در ظرف یک دقیقه اول” نشست متوجه خواهد شد که کیم جونگ اون درمذاکرات جدی است یا نه.

در همین حال لی هسین، نخست وزیر سنگاپور گفته برگزاری این نشست حدود ۱۵ میلیون دلار هزینه داشته، که حدود نیمی از آن صرف تامین تدابیر امنیتی شده است.

این اولین بار است که یک رهبر کره شمالی با رئیس جمهور از آمریکا که در مسند قدرت است، دیدار می کند.

رهبران آمریکا و کره شمالی در ظرف ۱۸ ماه اخیر رابطه پرفراز و نشیبی داشته اند؛ کیم جونگ اون سال گذشته پس از آن که از طرف دونالد ترامپ “مردک موشکی” و “مجنون” خوانده شد، رئیس جمهور آمریکا را از نظر روانی “آشفته” دانست. آنها همچنین بارها یکدیگر را به جنگ هسته‌ای تهدید کردند.

You may also like...