کاخ سفید: مذاکرات برجام تکمیل شده و رد یا پذیرش آن به ایران بستگی دارد

Screen Shot 2022-07-28 at 8.37.06 AM

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه گفت، مذاکرات درباره احیای برجام «از هر نظر تکمیل شده… و این توافق اکنون روی میز است و به ایران بستگی دارد» که آن را بپذیرد یا رد کند.

به گفته این مقام کاخ سفید، دولت جو بایدن همچنان خود را متعهد به این می‌داند که اجازه ندهد ایران هیچ‌گاه توانایی ساخت تسلیحات هسته‌ای داشته باشد.

روز سه‌شنبه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که به منظور خروج از بن‌بست در مذاکرات احیای برجام متن تازه‌ای ارائه کرده است.

جوزپ بورل در یادداشتی که در روزنامه فایننشال تایمز منتشر شده است، نوشت که این متن جزئیات دقیق لغو تحریم‌ها و همچنین گام‌های هسته‌ای را که باید برای احیای توافق برجام برداشته شود، مشخص کرده است.

جوزپ بورل گفته است، اگر می‌خواهیم برجام حفظ شود، اکنون زمان تصمیم‌گیری است.

بیشتر در این باره:

تلاش‌های دیپلماتیک درپی پیشنهاد جدید اروپا برای برون‌رفت از بن‌بست در مذاکرات برجام

این پیشنهاد به تحرکات دیپلمات دیپلماتیک تازه‌ای انجامیده که از جمله آنها، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه با جوزپ بورل و همچنین نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با وزیر خارجه عمان درباره برجام گفت‌وگو کردند.

بر اساس گزارش‌ها، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مکالمه تلفنی با جوزپ بورل گفته است که جمهوری اسلامی ایران از «تداوم مسیر دیپلماسی و مذاکره» استقبال می‌کند.

جان کربی نیز در ادامه سخنان روز چهارشنبه خود عنوان کرد که واشینگتن اعتقاد دارد دیپلماسی بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

آقای کربی با این حال تاکید کرد، ایالات متحده همچنان تلاش می‌کند اطمینان حاصل کند که توانایی دفاع از خود و متحدانش را «در برابر طیف دیگر رفتارهای تهدیدآمیز ایران» دارد.

وی در این باره به برنامه ایران برای تولید موشک‌های بالستیک اشاره کرد و جمهوری اسلامی را متهم ساخت که هدفش حمایت از گروه‌های تروریستی و تهدید دریایی است.

مقامات دولت بایدن همچنان معتقدند که احیای برجام به نفع واشینگتن خواهد بود. با این حال بن‌بست در مذاکرات باعث رفع خوشبینی‌ها دراین‌باره شده است. از جمله بر اساس گزارش‌ها برت مک‌گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه و آفریقای شمالی، گفته که احیای برجام در آینده نزدیک بسیار بعید است.