پیشتر گزارش شده بود که ترکیه از ایران برای دخالت دو مظنون ایرانی دارای پاسپورت دیپلماتیک در قتل مسعود مولوی توضیح رسمی خواسته است

رسانه‌های ترکیه می‌گویند که یک دیپلمات ایرانی به ظن ارتباط با قتل مسعود مولوی در استانبول بازداشت شده است.

روزنامه صباح گزارش کرده است که یکی از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول به اتهام جعل گذرنامه برای علی اسفنجانی بازداشت شده است.

پیش از این علی اسفنجانی از طرف مقام‌های ترکیه به عنوان طراح و مسئول ترور مسعود مولوی معرفی شده است.

مسعود مولوی پاییز سال گذشته به ضرب گلوله در استانبول کشته شد.

تصور می‌شود که او سابقه کار برای نهادهای اطلاعاتی ایران را داشته و سپس در شبکه‌های اجتماعی با عنوان “جعبه سیاه” مطالبی را با ادعای افشاگری اسناد علیه حکومت منتشر می‌کرد.

به گزارش صباح دیپلمات بازداشتی، که از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول بوده است، محمدرضا ناصرزاده نام دارد و ۴۳ ساله است.

کنسولگری ایران در استانبول
گزارش شده که فرد بازداشتی از کارکنان کنسولگری ایران در استانبول بوده

به گزارش صباح سیاوش اباذری شلمزاری، یکی از متهمان این پرونده که به فرار علی اسفنجانی کمک کرده گفته است که آقای ناصرزاده در جعل پاسپورت برای او نقش داشته است.

آقای اباذری گفته محمدرضا ناصرزاده و فرد دیگری را که “حاج آقا” صدایش می‎زدند دیده که از علی اسفنجانی در فرودگاه تهران استقبال کردند.

آقای ناصرزاده گفته در زمان قتل در ترکیه نبوده و علی اسفنجانی یا دیگر متهمان پرونده را نمی‌شناخته است.

در چهار دهه‌ای که از انقلاب ایران می‌گذرد چندین نفر از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران به قتل رسیده یا ربوده شده و به ایران منتقل شده‌اند. در بسیاری از این موارد انگشت اتهام به سوی ماموران ایرانی بوده، هرچند به ندرت برخورد قضایی با دیپلمات‌های ایرانی صورت گرفته است.

به تازگی اسدالله اسدی در بلژیک برای توطئه بمب‌گذاری در نشست مجاهدین خلق به ۲۰ سال حبس محکوم شد.