مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق امروز با استقبال رسمی ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران وارد تهران شد. مذاکره رسمی رهبران دو کشور بلافاصله در ساختمان اجلاس سران در پایتخت آغاز شد. امروز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیداری جداگانه از آقای کاظمی خواست تا مخالفان کرد حکومت ایران از اقیلم کردستان “اخراج و خلع سلاح” شوند.

هفت وزیر کابینه عراق او را در این سفر همراهی می‌کنند. گسترش روابط و موضوعات منطقه‌ای و نگرانی‌های امنیتی از جمله محور گفتگوی مقامات دو کشور است.

مصطفی کاظمی پیش از سفر به تهران هدف از سفرش را “تقویت روابط دوجانبه” و “گشودن چشم انداز‌های تازه همکاری در عرصه‌های گوناگون و تعمیق روابط دو کشور” عنوان کرده بود.

مدتی است که بغداد فعالیت دیپلماتیک خود را افزایش داده است. علاوه بر این، به دنبال میانجیگری در اختلافات میان تهران و ریاض بوده است.

آقای کاظمی نیز در اظهارات خود پیش از سفر با تاکید بر همین موضوع گفته “عراق در نقش محوری خود در منطقه از طریق تقویت شراکت راهبردی بر اساس مبانی حمایت از ثبات، همکاری و دوستی برای ریشه دار کردن پایه های صلح و شکوفایی موفق عمل کرده است”.

اخیرا عراق میزبان کنفرانسی بود که رهبران کشورهای همسایه این کشور و همچنین وزیران خارجه ایران و عراق در آن شرکت کرده بودند. فرانسه در سازماندهی این کنفرانس با عراق همکاری کرد و امانوئل مکرون شخصا در آن حضور یافت. مذاکرات ایران و عربستان به دلیل تغییر دولت در ایران متوقف شده بود.

خبرگزاری ایسنا به نقل از ابراهیم رئیس از لغو روادید شهروندان دو کشور برای سفر خبر داده‌ است.

پیشتر این موضوع در مصوبه هیات دولت ایران به تصویب رسیده بود اما این موضوع به اقدام متقابل دولت عراق مشروط شده بود. بنابر این مصوبه، شهروندان دو کشور تا سقف ۴۵ روز نیاز به روادید نخواهند داشت. عراق به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده بود.

عراق همچنین به زودی انتخابات پارلمانی خود را برگزار خواهد کرد.

درخواست ‘اخراج و خلع سلاح’ مخالفان کرد

علی شمخانی، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار با مصطفی الکاظمی در خصوص “تحرکات فزاینده” گروه‌های کُرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق هشدار داده و آن را “نگران کننده و مخل امنیت مرزهای دو کشور” خواند.

او همچنین خواستار “خلع سلاح فوری و اخراج سریع” این گروه‌ها شد.

آقای شمخانی چندی پیش از عراق خواسته بود تا “اقدامات جدی‌تری برای اخراج این گروه‌ها از کردستان عراق انجام دهد تا ایران مجبور نباشد اقدامات پیشگیرانه انجام دهد.”

اخیرا پس از هشدار فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در خصوص آنچه “سوء‌استفاده” مخالفان کرد مسلح حکومت ایران از “اقلیم شمال عراق” خوانده بود، جنگنده‌های سپاه اهدافی را در ارتفاعات شمال اقلیم کردستان هدف قرار دادند.

چند گروه از مخالفان مسلح حکومت ایران در اقلیم کردستان عراق پایگاه دارند.

پیشتر گروه‌های مخالف کرد در بیانیه‌ای تهدید‌های مقام‌های ایران را محکوم کردند و تهران را مسئول هرگونه آسیب احتمالی به غیرنظامی‌ها و دارایی آنها و سکونت‌گاه‌هایشان دانستند.