در سالگرد شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری، وزیر خارجه کانادا روز پنج‌شنبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی نمی‌تواند به صورت «یک‌جانبه» برای کشته‌شدگان هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی به دست سپاه غرامت تعیین کند.

به گزارش روز جمعه، ۱۹ دی در خبرگزاری فرانسه، فرانسوا فیلیپ شامپانی در ای‌میلی که روز پنج شنبه برای این خبرگزاری ارسال کرد تصریح کرده که هنوز «مباحث اساسی» با ایران در این زمینه مطرح نشده است.

این ای‌میل همزمان با نخستین سالروز سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران ایران ارسال شده که منجر به کشته‌ شدن همه ۱۷۶ سرنشین آن شد.

ایران پس از سه روز اصرار بر نقص فنی و انکار سرنگونی هواپیما از سوی نیروهای داخلی، سرانجام به این موضوع اعتراف کرد، اما از آن زمان تاکنون، «خطای انسانی» را عامل اصلی سقوط این هواپیما معرفی می‌کند.

مسافران این هواپیما، در کنار اتباع ایران، دارای تابعیت افغانستان، اوکراین، کانادا، بریتانیا و سوئد بودند. بیشترین اتباع خارجی این پرواز را شهروندان کانادا با ۸۵ نفر تشکیل می‌دادند.

در حالی که دولت ایران پرداخت ۱۵۰ هزار دلار برای هر مسافر کشته‌شده این هواپیما را تصویب کرده، آقای شامپانی تاکید کرده که باید مبلغ خسارت به صورت جداگانه در مذاکره ایران با کشورهایی که اتباع آنها در این هواپیما بودند، تعیین شود.

به گفته وی، «پذیرفتن مسئولیت از سوی ایران، مسئولیت‌های بیشتری چون اجرای عدالت، شفافیت و پاسخگویی را نیز به همراه دارد. جبران خسارت چیزی فراتر از پرداخت غرامت است.»

در همین زمینه مسئول پرونده سقوط پرواز ۷۵۲ در اوکراین نیز روز چهارشنبه، ۱۷ دی‌ماه، در گفت‌وگو با رادیوفردا تاکید کرد که اکنون کشورش منتظر معرفی و مجازات «مسئولان» واقعی شلیک به این هواپیما و اعلام «دلایل واقعی» این حادثه از سوی حکومت جمهوری اسلامی است.