کانون مدافعان حقوق بشر روز سه‌شنبه اعلام کرد که در اعتراض به حمایت مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از گروه طالبان، جایزه «تلاشگر حقوق بشر» که دی‌ماه سال ۹۳ به آقای عبدالحمید داده بود را پس می‌گیرد.

در بیانیه این کانون تاکید شده است که مواضع جدید امام جمعه اهل سنت زاهدان «در تضاد با موازین حقوق بشر و صلح پایدار جهانی» بوده و آقای عبدالحمید به تذکرات نیز توجه نکرده است.

امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان روز ۲۶ مرداد با انتشار پیامی در حمایت از طالبان، پیروزی آنان در افغانستان را «قابل تبریک و تهنیت» دانست و از مردم خواست که به «تبلیغات سوء و یک‌طرفه» علیه این گروه توجه نکنند و آنها را گروهی خواند که «قابل اصلاح هستند».

مولوی عبدالحمید مدعی است که «طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند»

امام جمعه زاهدان: به تبلیغات سوء علیه طالبان توجه نکنید

پس از این اظهارات، کانون حقوق بشر ایران در اطلاعیه‌ای توضیح داد که سال ۹۳ پس از بررسی تلاش‌های مثبت آقای عبدالحمید در زمینه صلح و حقوق بشر و تحقق حقوق قومیت‌ها، او را به عنوان «برنده جایزه سالیانه حقوق بشر انتخاب کرد» و با انتقاد از مواضع آقای عبدالحمید در حمایت از ابراهیم رئيسی و گروه طالبان، خواستار تجدیدنظر او در این مواضع شد.

این بیانیه با واکنش دفتر آقای عبدالحمید مواجه شد و این دفتر در اطلاعیه‌ای نوشت و با دفاع مجدد از برخی اقدامات گروه طالبان نوشت: «جز طالبان، هیچ حکومت و سازمانی نمی‌تواند امنیت» را به افغانستان برگرداند.

در این بیانیه بدون اشاره به برخی اعمال طالبان از جمله کشتن شاعران و هنرمندان، اعدام نیروهای دولتی و همچنین اعمال اجبار و تبعیض گسترده علیه زنان نوید داده شده است که با به قدرت رسیدن طالبان، به زودی «آحاد مردم این کشور از جمله زنان به‌ صورت حداکثری به حقوق خود برسند».

دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین تاکید کرده بود که او «انتظار دریافت جایزه» از کانون مدافعان حقوق بشر را نداشته است.

کانون مدافعان حقوق بشر یک نهاد مدنی فعال در ایران است که از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را شروع کرده است و شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، ریاست آن را بر عهده دارد